Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Słupsk, 23 maja 2017

23 maja br. w restauracji „Aureus” w Słupsku odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności.

W imieniu Prezydenta RP Krzyże Wolności i Solidarności wręczył zastępca prezesa IPN Jan Baster, który uroczystość poprzedził przemówieniem. Zaznaczył w nim m. in., że:

Głównym powodem naszego spotkania i dzisiejszej uroczystości jest uhonorowanie osób, dzięki których odwadze i zaangażowaniu walka Polaków o państwo wolne i demokratyczne, o państwo bez złych komunistycznych rządów, zakończyła się sukcesem. Jest obowiązkiem każdego Mądrego Państwa dbanie o pamięć o osobach zasłużonych.  To zaszczytne zadanie w dużym zakresie realizuje także Instytut Pamięci Narodowej, udostępniając i opracowując dokumenty archiwalne, przygotowując książki, wystawy, audycje czy filmy, poświęcone bohaterskiej historii Polski i Polaków w XX wieku. Dzisiaj mamy ogromny zaszczyt aby z inicjatywy Instytutu uczestniczyć w drugiej już w pięknym Słupsku – ale na pewno nie ostatniej – uroczystości uhonorowania zasłużonych mieszkańców miasta i regionu Krzyżami Wolności i Solidarności.

Uroczystość poprowadził profesor Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku. Wykład historyczny wygłosił dr Krzysztof Osiński, pracownik Delegatury IPN w Bydgoszczy.

LISTA ODZNACZONYCH:

1. Pan Barzowski Jerzy

2. Pan Chwieduk Grzegorz

3. Pan Dubel Ryszard

4. Pan Glanert Paweł

5. ks. Jędryszek Janusz

6. Pan Kwiatkowski Stanisław

7. Pan Michułka Józef

8. Pan Przybytniak Marek

9. Pani Puzia-Leżoń Regina

10. Pan Siwicki Czesław

11. Pan Stajnke Marek

12. Pani Wyżlic Elżbieta

POŚMIERTNIE:

13. Pan Laskowski Włodzimierz (odznaczenie odbiera córka Izabela Klinkosz)

14. Pan Lepacki Zenon (odznaczenie odbiera żona Grażyna Lepacka)

15. Pan Puzia Włodzimierz (odznaczenie odbiera córka Katarzyna Puzia)

16. Pan Szeglowski Krzysztof (odznaczenie odbiera siostra Sylwia Jesiołkowska)

***

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

do góry