Nawigacja

Aktualności

Premiera gry edukacyjnej „Awans – Zostań marszałkiem Polski” – Gdynia, 24 maja 2017

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają reprezentacje klas mundurowych na premierę gry edukacyjnej „Awans – Zostań marszałkiem Polski”.

W promocji wzięli udział uczniowie z klasy mundurowej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości przez dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Tomasza Miegonia oraz naczelnika OBEN IPN w Gdańsku Krzysztofa Drażby.

O powstaniu gry mówił Karol Madaj (autor gry, wcześniej twórca „Kolejki”), o zmianach w polskich stopniach wojskowych opowiedział dr Tomasz Ginter (autor opracowania merytorycznego), zaś o zasadach gry – Łukasz Pogoda (koordynator wydania). Następnie uczestnicy z sali wykładowej przenieśli się na ekspozycję muzealną, gdzie próbowali swoich sił w grze. Na koniec rozdano egzemplarze gry na rzecz szkoły oraz dla uczestników.

***

„Awans – Zostań marszałkiem Polski” to gra edukacyjna, która w atrakcyjny sposób ułatwia poznanie dystynkcji obowiązujących w Wojsku Polskim w 1939 r. Jej pierwsze wydanie było jednym z elementów obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wychodząc naprzeciw zgłaszanym postulatom, przygotowaliśmy całkowicie nowe wydanie „Awansu”. Gra została rozszerzona – do dotychczasowych talii z naramiennikami wojsk lądowych i Marynarki Wojennej dołączono talię „lotniczą”. Zmodyfikowano także zasady gry, dodając specjalne karty Żandarmerii Wojskowej oraz wariant dla trzech graczy. Gra została także całkowicie przeprojektowana graficznie – m.in. na kartach przedstawiono zdjęcia oryginalnych naramienników. Dołączone do gry opracowanie zawiera, oprócz zasad gry, bogato ilustrowany i przejrzysty przewodnik po polskich mundurach wojskowych sprzed wybuchu wojny. Istotnym uzupełnieniem jest galeria 17 postaci – bohaterów wojny 1939 r. Dzięki informacjom zawartym w tym opracowaniu każdy będzie potrafił odczytać zdjęcia przedwojennych oficerów i przekona się, że na najsłynniejszych zdjęciach Witolda Pileckiego wcale nie jest rotmistrzem…

Więcej o grze znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.

do góry