Nawigacja

Aktualności

Uroczystości 35-lecia kontrmanifestacji 1 i 3 maja 1982 roku w Gdańsku – 26 kwietnia 2017

26 kwietnia br. prof. Mirosław Golon (dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku) otworzył na Placu Solidarności wystawę fotografii pt. „Zima wasza, wiosna nasza”. Wystawa upamiętnia 35. rocznicę patriotycznych manifestacji 1 i 3 maja 1982 r. w Gdańsku.

  • Arkadiusz Kazański (autor wystawy) udziela wywiadu
  • Otwarcie wystawy przez prof. Mirosława Golona (L). Spotkanie moderował Piotr Świąc
  • Wśród zaproszonych gości był prezes TVP Jacek Kurski. Obecny był także dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej
  • W części panelowej uczestnicy wspominali historyczne wydarzenia
  • Plansza tytułowa wystawy

Główna część uroczystości odbyła się w historycznej Sali BHP. Wzięli w niej udział uczestnicy wydarzeń, m. in. Edward Janus (główny porządkowy w czasie manifestacji, skazany na karę więzienia i zmuszony do emigracji, od 35 lat przebywa w USA), Andrzej Michałowski (inicjator pochodu, działacz podziemnej „Solidarności”), Stanisław Tomasz Bortkiewicz (autor zdjęć) i Stanisław Składanowski (autor zdjęć). Wśród zaproszonych gości był także m.in. prezes TVP Jacek Kurski.

W części panelowej uczestnicy wydarzeń dzielili się swoimi wspomnieniami. Prezentowali także unikatowe zdjęcia z tamtego okresu. Krótki rys historyczny wydarzeń 1982 roku przestawił Arkadiusz Kazański, historyk gdańskiego oddziału IPN i autor wystawy.

Partnerem wydarzenia były Telewizja Polska i PLL LOT. Spotkanie moderował dziennikarz TVP Gdańsk Piotr Świąc. Wystawa będzie prezentowana na Placu Solidarności do 22 maja br. Jest również dostępna na naszej stronie internetowej.

***

1 maja 1982 r., ulicami Gdańska w niezależnym pochodzie przeszło kilkadziesiąt tysięcy zwolenników zdelegalizowanej „Solidarności”. To niezwykłe wydarzenie nastąpiło w nieco ponad pięć miesięcy po wprowadzeniu stanu wojennego, po internowaniu setek członków NSZZ „Solidarność” i innych niezależnych organizacji, w trakcie procesów wytoczonych działaczom za organizowanie strajków w proteście po jego ogłoszeniu i mimo zasądzonych im wysokich wyroków więzienia. W tych okolicznościach ta w zasadzie spontaniczna manifestacja solidarnościowa w dniu hucznie obchodzonego przez komunistów Święta Pracy stanowiła prawdziwe zaskoczenie. Ukrywający się działacze Regionalnej i Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej nakłaniali raczej do pozostania w domach lub uczestnictwa w nabożeństwach. Do licznego udziału w niezależnym pochodzie nawoływali natomiast działacze związani z Ogólnopolskim Komitetem Oporu i tzw. II Komisją Krajową.

Arkadiusz Kazański (autor wystawy), fragment wstępu

do góry