Nawigacja

Aktualności

Promocja książki „Wielki terror w sowieckiej Gruzji 1937–1938. Represje wobec Polaków” – Gdańsk, 21 kwietnia 2017

W siedzibie Oddziału IPN w Gdańsku odbyła się promocja książki „Wielki terror w sowieckiej Gruzji 1937–1938. Represje wobec Polaków”. Wzięli w niej udział przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji.

  • Gości z Gruzji wspólnie z przedstawicielami IPN. Fot. Danuta Sikora

21 kwietnia br. w siedzibie gdańskiego Oddziału IPN odbyła się promocja wydawnictwa przygotowanego wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji. Wzięli w niej udział Rektor Akademii Policyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji Giviego Mikanadze, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji, dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk, dyrektor Oddziału IPN prof. Mirosław Golon, redaktorzy tomu z Polski i Gruzji.

Nowa książka została przygotowana przez pracowników IPN oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych  Gruzji. Dotyczy historii sowieckich represji okresu 1937–38 wobec Polaków. Zawiera m.in. rozkaz 00447, dotyczący tzw. operacji kułackiej i rozkaz 00485 – dotyczący Operacji Polskiej, 137 protokołów posiedzeń tzw. Trójek i sześć protokołów tzw. Dwójek z zasądzonymi wyrokami śmierci wobec Polaków zamieszkujących w tym czasie Gruzińską Socjalistyczną Republikę Sowiecką.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk. Miłym akcentem było wystąpienie w języku polskim rektora Akademii Policyjnej Givi Mikanadze, który wspomniał zaangażowanie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego podróż do Tbilisi, gdy w sierpniu 2008 roku ważyły się losy gruzińskiej niepodległości. Rektor zapowiedział, że współpraca z IPN będzie kontyuowana i przyniesie kolejne wspólne inicjatywy. Dr Marcin Majewski z Archiwum IPN, który brał udział w przygotowaniu publikacji, podkreślił, iż książka to pierwsze tego rodzaju wydawnictwo, które dotyczy tzw. operacji kułackiej. Na koniec odbył się pokaz przygotowanego przez Gruzinów filmu „Operacja Polska”, mówiącego o represjach wobec Polaków.

Pierwsze spotkanie z goścmi z Gruzji odbyło się 19 kwietnia br. w Warszawie.

do góry