Nawigacja

Aktualności

Prelekcja Krzysztofa Drażby „Za kotarą i w cieniu urny, czyli mało znane fakty z okresu referendum z 30 czerwca 1946 r. w Polsce” – Kartuzy, 24 kwietnia 2017

Zapraszamy na prelekcję Krzysztofa Drażby poświęconą historii referendum z 30 czerwca 1946 r.

Insytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach zapraszają na prelekcję Krzysztofa Drażby pt. „Za kotarą i w cieniu urny, czyli mało znane fakty z okresu referendum z 30 czerwca 1946 r. w Polsce”.

Referendum z 30 czerwca 1946 r. to jedno z przełomowych wydarzeń w historii Polski po II wojnie światowej. Nieplanowane przez żadną ze stron i początkowo uważane za mało znaczący epizod w walce o kształt powojennego państwa, stało się zasadniczym starciem dwóch konkurujących sił politycznych ubiegających się o władzę w kraju. Sfałszowane przez komunistów, w Polsce Ludowej było uznawane za mit założycielski „najszczęśliwszego ustroju ludzkości” nad Wisłą.

Krzysztof Drażba – absolwent historii Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Edukator, twórca i współtwórca edukacyjnych wystaw historycznych. Autor ekspozycji „Urna to jest taki pniak. Wrzucisz »nie«, wychodzi »tak«. Referendum 30 czerwca 1946 r. w województwie gdańskim” i książki Urna to jest taki pniak. Wrzucisz „nie”, wychodzi „tak”. Referendum z 30 czerwca 1946 roku w Polsce na przykładzie województwa gdańskiego, Gdańsk 2016.


24 kwietnia 2017 r. (poniedziałek), godz. 17.00
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach (ul. Gdańska 15)

Wstęp wolny. Zapraszamy.

do góry