Nawigacja

Aktualności

77. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego – Bydgoszcz, 27 września 2016

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy zapraszają na obchody 77. rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego, zaplanowane w dniu 27 września br. w Bydgoszczy.

Wprowadzeniem do uroczystości była konferencja prasowa, która odbyła się w dniu 5 września br. Wzięli w niej udział Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i dr Marek Szymaniak z Delegatury IPN w Bydgoszczy. W jej trakcie dr Szymaniak podkreśli wagę cywilnego oporu wobec okupanta:

Polska Walcząca kojarzona jest z pionem zbrojnym państwa podziemnego, z żołnierzami Armii Krajowej, ale nie mniej ważni byli ludzie tworzący Okręgową Delegaturę Rządu RP, którzy stanowić mieli trzon administracji odrodzonego państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości. Niestety, w 1945 roku Polska niepodległości nie odzyskała, a działacze Okręgowej Delegatury Rządu RP zostali poddani brutalnym represjom. Wielu z nich zapłaciło straszliwą cenę w ubeckich katowniach za swoje zaangażowanie.

W związku z powyższym w programie obchodów przewidziano odsłonięcie na fasadzie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy tablic poświęconych bohaterom cywilnej walki o niepodległość ojczyzny. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Okręgowej Delegatury Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Pomorze krypt. „Piaski”, „Mewy”, „Zatoka”, zamordowani w latach 1941–1945 przez okupanta niemieckiego i represjonowanych po wojnie przez system komunistyczny.

W sali urzędu wojewódzkiego odbędzie się sesja popularnonaukowa z udziałem prof. Bogdana Chrzanowskiego, historyka Uniwersytetu Gdańskiego, autora książek poświęconych historii Polskiego Państwa Podziemnego na Pomorzu.

27 września odbędzie się także uroczyste spotkanie z rodzinami bohaterów. W trakcie konferencji Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zaapelował za pośrednictwem mediów:

Zwracamy się z prośbą do wszystkich krewnych osób, które zostaną upamiętnione, i do wszystkich tych, którzy byli z nimi w jakikolwiek sposób związani, o udział w naszych uroczystościach.

Delegatura IPN w Bydgoszczy zwraca się także z apelem o kontakt z osobami posiadającymi pamiątki, informacje i zdjęcia z tamtego okresu. Szczegółowy program uroczystości ukaże się wkrótce.

Zapraszamy na stronę internetową IPN poświęconą Polskiemu Państwu Podziemnemu.

do góry