Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Urna to jest taki pniak...” – Słupsk, 8–30 czerwca 2016

  • Miejsce: Akademia Pomorska w Słupsku
  • 2.jpg
  • 2.jpg
  • Panel tytułowy wystawy
  • Panel tytułowy wystawy
Event Name Prezentacja wystawy „Urna to jest taki pniak...” – Słupsk, 8–30 czerwca 2016
Start Date 8th Jun 2016 8:00am
End Date 30th Jun 2016 8:00am
Duration 22 days
Description

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza do Słupska na prezentację wystawy „Urna to jest taki pniak. Wrzucisz »nie«, wychodzi »tak«. Referendum 30 czerwca 1946 r. w województwie gdańskim”.

Wystawa została przygotowana 65 lat po referendum z 30 czerwca 1946 r., które stało się mitem założycielskim komunizmu w Polsce. Ekspozycja odsłania kulisy i mechanizm fałszerstw wyborczych komunistów oraz wpływ propagandy na postawy wyborców. Przybliża również nastroje społeczeństwa oraz atmosferę życia w Polsce pierwszych lat powojennych na przykładzie ówczesnego województwa gdańskiego. Na wystawie zobaczyć można m.in. plakaty i hasła propagandowe z okresu tzw. kampanii przedreferendalnej, a także dowody fałszerstw dokonanych przez komunistów. Materiały do wystawy pochodzą z kilkunastu placówek naukowych i zbiorów prywatnych.

Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja Krzysztofa Drażby, autora książki Urna to jest taki pniak. Wrzucisz „nie”, wychodzi „tak”. Referendum z 30 czerwca 1946 roku w Polsce na przykładzie województwa gdańskiego, wydanej w czerwcu br.


Akademia Pomorska w Słupsku, Instytut Historii i Politologii (ul. Arciszewskiego 22a)
8–30 czerwca 2016 (w godzinach otwarcia uczelni) 

Wstęp wolny. Zapraszamy.

do góry