Nawigacja

Aktualności

Szczątki gdańskich bohaterów zidentyfikowane – Gdańsk – Warszawa, 9 czerwca 2016

  • DSC_0023JPG.jpg
  • Piotr Szubarczyk w imieniu Oddziału IPN w Gdańsku składa kwiaty w miejscu pochówku Feliksa Selmanowicza „Zagończyka"
  • Piotr Szubarczyk w imieniu Oddziału IPN w Gdańsku składa kwiaty w miejscu pochówku Feliksa Selmanowicza „Zagończyka"
  • DSC_0008JPG.jpg
  • DSC_0008JPG.jpg
Event Name Szczątki gdańskich bohaterów zidentyfikowane – Gdańsk – Warszawa, 9 czerwca 2016
Start Date 9th Jun 2016 2:36pm
End Date 9th Jun 2016 2:36pm
Duration N/A
Description

9 czerwca br. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych 22 rodzinom ofiar dwóch totalitaryzmów – komunistycznego i niemieckiego. To efekt prac poszukiwawczych, jakie IPN przeprowadził w Warszawie, Rzeszowie, Białymstoku, Tarnowie oraz Gdańsku (w latach 2014–2015).

Szczególnie bliskie są nam osoby związane z Wybrzeżem: komandor Jerzy Staniewicz (odnaleziony w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie), Adam DedioFeliks Selmanowicz „Zagończyk” (spoczywający na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku).

W południe na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odbyła się kameralna uroczystość. W imieniu Oddziału IPN w Gdańsku dwoje pracowników: Marcin Węgliński (asystent prasowy) i Piotr Szubarczyk (zajmujący się edukacją) uhonorowało miejsce spoczynku Feliksa Selmanowicza. Złożone zostały kwiaty, wspomnieliśmy burzliwe życie niezłomnego żołnierza podziemia niepodległościowego. Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych jest kolejnym ważnym etapem zbliżającym nas do Ich godnego pochówku.

Cmentarz Garnizonowy czeka na powrót bohaterów.

do góry