Nawigacja

Aktualności

I regionalny turniej Debat Oksfordzkich o Puchar Prezesa IPN – Gdańsk, luty-marzec 2016

Event Name I regionalny turniej Debat Oksfordzkich o Puchar Prezesa IPN – Gdańsk, luty-marzec 2016
Start Date 1st Feb 2016 5:16pm
End Date 9th Feb 2016 5:16pm
Duration 8 days
Description

W lutym 2016 roku na terenie gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej odbędzie się pierwszy regionalny turniej Debat Oksfordzkich o Puchar Prezesa IPN. Projekt składa się z dwóch części: fazy grupowej (luty 2016) oraz fazy finałowej (marzec 2016). Zwycięska szkoła pojedzie do Warszawy, gdzie spotka się z drużynami, które wygrały regionalne turnieje w innych oddziałach IPN, by tam walczyć o nagrodę główną, jaką jest Puchar Prezesa IPN.
 
Do Pomorskiego Turnieju zgłosiło się osiem szkół z Trójmiasta, ponadto szkoły z Redy i Gniewu. W fazie grupowej zespoły zostaną podzielone na dwie grupy, by rywalizować w systemie „każdy z każdym”. Do fazy finałowej awansują dwa najlepsze zespoły z każdej grupy. Nad przebiegiem debaty będą czuwać Marszałek Debaty, Sekretarz, Ekspert a także trzyosobowa komisja sędziowska, która będzie oceniała debatę według odpowiedniego formularza punktowego.
 
Wszystkie drużyny biorące udział w turnieju otrzymają nagrody, a także zaświadczenia o udziale w projekcie. Udział w projekcie jest bezpłatny. Faza przyjmowania zgłoszeń już się zakończyła.

***

Debata oksfordzka określana jest najczęściej jako sformalizowana – na wzór brytyjskiego parlamentu – forma prowadzenia sporu i wymiany poglądów. W XVIII i XIX w. w Anglii i Szkocji organizowanie debat w elitarnych szkołach i uniwersytetach służyło dobremu przygotowaniu młodych adeptów działalności publicznej do przyszłej roli parlamentarzystów.

do góry