Nawigacja

Aktualności

Wykład Kajetana Rajskiego „Represje wobec dzieci Żołnierzy Wyklętych”. Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście – 20 listopada 2015

  • Gość spotkania, Janusz Niemiec

20 listopada br. w Hotelu Mercure w Gdańsku odbyło się listopadowe spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście. Gościem spotkania był Kajetan Rajski, który przedstawił wykład pt. „Represje wobec Żołnierzy Wyklętych w czasach PRL”. Gościem specjalnym spotkania był natomiast Janusz Niemiec.

***

Okres stalinizmu w Polsce był czasem intensywnej walki komunistów z polskim podziemiem niepodległościowym i innymi ludźmi, którzy marzyli o Polsce wolnej i niezależnej od Związku Sowieckiego. Trwała nie tylko walka z Żołnierzami Wyklętymi, represje dotyczyły także członków ich rodzin.

Dopiero od niedawna historycy badają losy dzieci żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy przez sporą część swojego życia byli nękani przez aparat bezpieczeństwa i inne instytucje PRL. Jednym z pierwszych badaczy, który opisał losy synów i córek Żołnierzy Wyklętych, tzw. „Wilcząt”, jest Kajetan Rajski, który opublikował dwutomowe Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych (2014).

Kajetan Rajski (ur. 1994) jest studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, a także publicystą i działaczem społecznym. Prócz tematów historycznych podejmuje także problematykę religijną i teologiczną. Gościem specjalnym spotkania był również Janusz Niemiec (ur. 1941), jeden z rozmówców Rajskiego z książki Wilczęta, a zarazem najmłodszy więzień polityczny UB, syn Żołnierzy Wyklętych Antoniego i Janiny Żubrydów, zamordowanych w roku 1946 przez agenta UB Jerzego Vaulina ps. „Mar”.


Organizatorem spotkania był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

Pliki do pobrania

do góry