Nawigacja

Aktualności

Zapal znicz pamięci – edycja VII – Bydgoszcz-Gdańsk, 18 października 2015

Zanim był Katyń i Akcja AB – była operacja Tannenberg i eksterminacja polskich elit na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Tylko do końca 1939 roku Niemcy zamordowali tu 40 tysięcy Polaków.

Już siódmy raz przywracamy pamięć bohaterów ginących w publicznych egzekucjach, więzieniach, obozach na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej za uparte podtrzymywanie polskości, za aktywność społeczną, za patriotyzm. Celem akcji jest też przypomnienie o warunkach okupacyjnych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy.

W niedzielne południe, 18 października, w wielu miastach, w miejscach pamięci narodowej związanych z II wojną światową, odnalezionych przez uczestników akcji społecznej „Zapal znicz pamięci”, zapłoną znicze. Bohaterami siódmej edycji akcji z terenu gdańskiego oddziału IPN są: 

Antoni Kasztelan (1886–1942, Gdynia)       Paweł Góra (1905–1939, Bydgoszcz)

                       

Wszystkich, którzy chcą zapalić wspólnie znicz pamięci, zapraszamy w niedzielę 18 października o godz. 12.00 pod tablice upamiętniające ofiary. Szczegóły akcji wraz z szczegółową lokalizacją miejsc pamięci znajdują się na stronie Facebook gdańskiego oddziału IPN oraz Facebook delegatury IPN w Bydgoszczy. W związku z akcją przygotowaliśmy również konkurs.

 Lista lokalnych miejsc kaźni przygotowana przez piony edukacyjne IPN:
– woj. pomorskie
– woj. kujawsko-pomorskie


„Zapal znicz pamięci” to wspólny projekt pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia z Poznania, Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi i Katowic oraz Biur Edukacji Publicznej IPN z tych miast przy współpracy Muzeum Historii Polski. Inicjatorką akcji jest Anna Gruszecka – była dziennikarka Radia Merkury. Patronem Honorowym akcji jest od samego początku Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Uczestnicy akcji często nie tylko zapalają znicze, ale także organizują w swoich miejscowościach spacery edukacyjne, wyprawy rowerowe, krótkie prelekcje o wojennej historii, a rozgłośnie w swoich audycjach przypominają o specyfice okupacji na ziemiach wcielonych. Co roku podczas akcji znicze zostają zapalone w około 300 miejscach. 

Partnerzy akcji: Radio Merkury Poznań, Radio PiK, Radio Katowice, Radio Gdańsk, Radio Łódź, Pamięć.pl, Dzieje.pl, Muzeum Historii Polski, Teatr Muzyczny w Poznaniu, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania.

do góry