Nawigacja

Aktualności

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej i prezentacja wystawy „Zapomniani kaci Hitlera” – Chojnice, 20 października 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy zaprasza na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej niemieckiej zbrodni popełnionej na mieszkańcach Chojnic i powiatu chojnickiego na Polach Igielskich w Chojnicach, tzw. „Dolinie śmierci”, jesienią 1939 r. 

Podczas uroczystości zostanie zaprezentowana także wystawa „Zapomniani kaci Hitlera… «Samoobrona Niemiecka» na Pomorzu Gdańskim (Selbstschutz Westpreussen) w 1939 r.” z dodatkowym panelem poświęconym zbrodni na Polach Igielskich w Chojnicach.

W czasie uroczystości delegaturę IPN w Bydgoszczy będą reprezentowali autorzy wystawy: dr Izabela Mazanowska oraz dr Tomasz Ceran.

Tablica została ufundowana ze środków Urzędu Miasta Chojnice. Organizatorami uroczystości są burmistrz Chojnic Arseniusz Finster i Delegatura IPN w Bydgoszczy.


Chojnice, „Dolina śmierci” (ul. Igielska)
20 października 2015, godz. 14.00 

Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy.

***

Treść tablicy:

W PAŹDZIERNIKU 1939 R. NIEMCY UTWORZYLI W BUDYNKACH CHOJNICKIEGO KRAJOWEGO ZAKŁADU OPIEKI SPOŁECZNEJ OBÓZ ZATRZYMAŃ. ZOSTALI W NIM UMIESZCZENI PRZEDE WSZYSTKIM MIESZKAŃCY CHOJNIC I OKOLIC, WYSELEKCJONOWANI M.IN. SPOŚRÓD TUTEJSZEJ INTELIGENCJI.

WIĘKSZOŚĆ Z PRZETRZYMYWANYCH W OBOZIE POLAKÓW ZOSTAŁO ZAMORDOWANYCH NA POBLISKICH POLACH IGIELSKICH. ZABIJANO ICH STRZAŁAMI W TYŁ GŁOWY ORAZ PRZEZ UDERZENIA TĘPYMI NARZĘDZIAMI. CIAŁA OFIAR WRZUCANO DO ROWÓW STRZELECKICH I PRZYSYPYWANO WARSTWĄ PIASKU. EGZEKUCJE TRWAŁY OD PAŹDZIERNIKA DO GRUDNIA 1939 R. SPRAWCAMI NAJCZĘŚCIEJ BYLI MIEJSCOWI NIEMCY, CZŁONKOWIE ORGANIZACJI VOLKSDEUTSCHER SELBSTSCHUTZ DZIAŁAJĄCEJ POD NADZOREM SS.

WEDŁUG ANTONIEGO SCHŰLKE, JEDNEGO ZE ŚWIADKÓW ZBRODNI W CHOJNICKIEJ „DOLINIE ŚMIERCI”, ZABITO OK. 500 POLAKÓW. WŚRÓD NICH BYŁO TAKŻE 218 OSÓB UMYSŁOWO CHORYCH, KTÓRYCH MORDOWANO W ZWIĄZKU Z REALIZACJĄ NAZISTOWSKIEGO PLANU „ELIMINACJI ŻYCIA NIEWARTEGO ŻYCIA”.

W STYCZNIU 1945 R. NA POLACH IGIELSKICH NIEMCY PONOWNIE ROZSTRZELALI BLIŻEJ NIEUSTALONĄ LICZBĘ OSÓB. NAJPRAWDOPODOBNIEJ BYLI TO WIĘŹNIOWIE Z BYDGOSZCZY I KORONOWA EWAKUOWANI PRZED NADCHODZĄCĄ ARMIĄ CZERWONĄ. ICH CIAŁA ZOSTAŁY SPALONE.

W LISTOPADZIE 1945 R. EKSHUMOWANO SZCZĄTKI 107 OFIAR, WSRÓD NICH TAKŻE JEDNEGO DZIECKA. 54 OSOBY UDAŁO SIĘ ZIDENTYFIKOWAĆ. PEŁNA LICZBA POLAKÓW ZAMORDOWANYCH PRZEZ NIEMCÓW W „DOLINIE ŚMIERCI” W CHOJNICACH POZOSTAJE JAK DOTĄD NIEZNANA.

SPOŚRÓD WSZYSTKICH SPRAWCÓW, TYLKO SS-STANDARTENFŰHRER HEINZ MOCEK – DOWÓDCA TUTEJSZEGO SELBSTSCHUTZ – STANĄŁ PRZED SĄDEM I ZOSTAŁ SKAZANY W 1965 R. NA KARĘ DOŻYWOCIA. POZOSTALI MORDERCY UNIKNĘLI ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ.

do góry