Nawigacja

Aktualności

Danuta Siedzikówna „Inka” patronką Zespołu Szkół Handlowych – Sopot, 15 kwietnia 2015

  • Dr Karol Nawrocki, naczelnik OBEP IPN w Gdańsku złożył wieniec pod pomnikiem Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu
  • Abp Sławoj Leszek Głódź poświęcił tablicę pamiątkową ku czci „Inki”
  • Tablica pamiątkowa poświęcona "Ince"

15 kwietnia br. odbyła się uroczystość nadania imienia Danuty Siedzikówny „Inki” dwóm szkołom w Sopocie: Technikum nr 1 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1, które wchodzą w skład Zespołu Szkół Handlowych.

W uroczystości udział wzięli: abp metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź, Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, posłowie Arkadiusz Czartoryski, Andrzej Jaworski i Kazimierz Smoliński, przedstawiciele kombatantów, m.in. Jerzy Grzywacz, prezes Pomorskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz wielu gości z samorządu, organizacji społecznych i kulturalnych.

***

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza pod przewodnictwem abp. metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głodzia. W czasie mszy poświęcony został sztandar szkoły z wizerunkiem „Inki”. Abp Głódź w czasie mszy zaznaczył:

Wasza szkoła otrzymuje dzisiaj imię wyjątkowe, imię bohaterki narodowej.

Następnie zgromadzeni udali się pod pomnik Martyrologii Mieszkańców Sopotu, gdzie poszczególne delegacje składały wieńce.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było nadanie imienia „Inki” Zespołowi Szkół Handlowych. Uroczystość zbiegła się z ważną datą w historii placówki: siedemdziesiąt lat temu nastąpiła jej powojenna reaktywacja. Na budynku szkoły odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona „Ince”. Wśród przemawiających był m.in. dr Karol Nawrocki, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku, który stwierdził:

Sopot szczególnie pielęgnuje pamięć o „Ince”. W mieście stoi pomnik sanitariuszki, dzisiaj Danuta Siedzikówna stała się patronką sopockiej szkoły. To świadczy o tym, że wartości, za które ginęli żołnierze niezłomni, są wciąż aktualne i trafiają do naszych serc. [...] Bohaterowie nigdy nie umierają, bohaterowie inspirują do działania.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w szkole. Gości powitała dyrektor Zespołu Szkół Handlowych. Pośród zgromadzonych był Maciej Pawełek, przedstawiciel rodziny „Inki”. Wśród przemawiających był Piotr Szubarczyk, przedstawiciel pionu edukacyjnego IPN w Gdańsku. Przypomniał on o krótkim życiu młodej dziewczyny, jej planach i brutalnie przerwanych marzeniach.

do góry