Nawigacja

Aktualności

Konferencja popularnonaukowa w 30. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki „To, co wielkie i piękne, rodzi się przez cierpienie” – Gdańsk, 24 października 2014

24 października br. (w piątek) o godz. 16.00 w Sali Akwen budynku Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność" (ul. Wały Piastowskie 24) rozpocznie się konferencja popularnonaukowa w 30. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, zatytułowana To, co wielkie i piękne, rodzi się przez cierpienie.

Konferencję objął patronatem Jego Ekscelencja ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Program konferencji obejmuje następujące referaty:

  • Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapłan i duszpasterz – ks. Czesław Banaszkiewicz (parafia św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie, przyjaciel bł. ks. Jerzego Popiełuszki)
  • Zabójstwo  ks. Jerzego w świetle akt śledczych  prokuratury wojewódzkiej w Toruniu (X–XII 1984 r.) – dr Katarzyna Maniewska (pracownik pionu edukacyjno-naukowego Delegatury IPN Bydgoszczy)
  • Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan i patron „Solidarności" – Krzysztof Dośla (przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność")

Po konferencji odbędzie się Msza św. w bazylice pw. św. Brygidy w Gdańsku o godz. 18.30.

***

W październiku br. przypada 30. rocznica uprowadzenia i zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki, jednego z czołowych kapelanów podziemnej „Solidarności". Ksiądz Jerzy już za życia stał się postacią legendarną, a po męczeńskiej śmierci wokół jego duchowej spuścizny jednoczyły się tysiące ludzi zatroskanych o losy Ojczyzny. Po latach wciąż staje się ona natchnieniem i punktem odniesienia dla wielu ludzi „Solidarności".

***

Organizatorzy spotkania: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Region Gdański NSZZ „Solidarność", Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana",Klub  historyczny im.  gen. Grota Roweckiego

Konferencji towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko 1947–1984".

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Pliki do pobrania

do góry