Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Polska Walcząca” – Bydgoszcz, 27 września – 10 października 2014

  • Miejsce: Stary Rynek w Bydgoszczy

Od 27 września do 10 października 2014 r. na Starym Rynku w Bydgoszczy (koło pomnika Walki i Męczeństwa) prezentowana jest wystawa „Polska Walcząca".

Wystawa prezentuje fenomen powstania i działania Polskiego Państwa Podziemnego. Kolejne plansze opowiadają o początku konspiracji we wrześniu 1939 r., formach walki przeciwko okupantowi zarówno niemieckiemu, jak i sowieckiemu, powstaniu i działalności władz Rzeczpospolitej na uchodźstwie, działalności podziemnego sądownictwa i edukacji, przebiegu Akcji „Burza", wybuchu Powstania Warszawskiego. Na wystawie znajdują się także informacje o Żołnierzach Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległą Polskę po 1944 roku. Ekspozycję uzupełniają zdjęcia z prac poszukiwawczych, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w kwaterze „Ł" cmentarza na Powązkach, gdzie w ostatnich latach odnajdywane i identyfikowane są szczątki bohaterów Polski Walczącej, rozstrzelanych w komunistycznych więzieniach.

Ogólnopolska ekspozycja „Polska Walcząca" została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Składa się z piętnastu dwustronnych plansz w języku polskim i angielskim.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

do góry