Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Służby specjalne II Rzeczypospolitej 1918–1939. Blaski i cienie” – Gdańsk, 8–30 maja 2014

W dniach od 8 do 30 maja w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku-Wrzeszczu (al. gen. J. Hallera 14) prezentowana jest wystawa Służby specjalne II Rzeczypospolitej 1918–1939. Blaski i cienie.

Ekspozycja ukazuje m.in., jak przed wojną łamano bolszewickie szyfry, na czym polegała sowiecka prowokacja „Trust" czy akcja „Ciotka–Wózek", wreszcie, co stało się z archiwami „Dwójki" (potoczna nazwa polskiego wywiadu wojskowego) już po wybuchu wojny 1939 r.

Wystawa została przygotowana  przez Centralny Ośrodek Szkolenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota" w Emowie przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej. Po raz pierwszy została zaprezentowana w czerwcu zeszłego roku w Chojnicach. Od tamtego czasu odwiedziła kilka miast w całej Polsce. W kwietniu br. udostępniona była w Słupsku, w czerwcu zaś będzie prezentowana w Elblągu.

Organizatorem prezentacji wystawy w Gdańsku jest pion edukacyjno-naukowy gdańskiego oddziału IPN oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej.

Wstęp wolny (w godzinach otwarcia biblioteki), zapraszamy!

do góry