Nawigacja

Aktualności

Wystawa „«Raj» niemieckiej wspólnoty narodowej. Kąpielisko nadmorskie KdF Rugia w realizacji idei niemieckiej wspólnoty narodowej” – Gdańsk, 20 listopada – 6 grudnia 2013

  • Wystawa "Raj niemieckiej wspólnoty narodowej..." w gmachu głównym PG
  • Wystawa "Raj niemieckiej wspólnoty narodowej..." w gmachu głównym PG
  • Wystawa "Raj niemieckiej wspólnoty narodowej..." w gmachu głównym PG

W dniach od 20 listopada do 6 grudnia br. na parterze Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej (ul. Gabriela Narutowicza 11/12) będzie prezentowana wystawa pt. „«Raj» niemieckiej wspólnoty narodowej. Kąpielisko nadmorskie KdF Rugia w realizacji idei niemieckiej wspólnoty narodowej". 

Wystawa jest znakomitą okazją do zapoznania się ze współczesną niemiecką narracją na temat doświadczenia nazistowskiego totalitaryzmu. Opowiada o działaniach reżimu, zmierzających do pozyskania poparcia niemieckich robotników poprzez organizację masowego wypoczynku urlopowego. Czuwała nad tym organizacja Ku Sile poprzez Radość (Kraft durch Freude – KdF), której jednym ze sztandarowych przedsięwzięć była budowa imponującego rozmachem nadmorskiego ośrodka wypoczynkowego Prora na Rugii. Wystawa jest trafną polemiką z wykreowanym przez nazistowską propagandę mitem III Rzeszy jako państwa przyjaznego ludziom pracy.

Także w Wolnym Mieście Gdańsku (w latach 1933–1945) funkcjonowała organizacja KdF, będąca narzędziem propagandy nazistowskiej, dzięki któremu starano się uzyskać poparcie, głównie wśród robotników. W nawiązaniu do tematyki samej wystawy można wspomnieć, że w także w Gdańsku KdF nosiła się z ambitnymi planami inwestycyjnymi. Wstępem do nich była budowa w 1938 r. w Wisłoujściu dużej hali plażowej, mogącej pomieścić nawet do 1200 osób. Powstały także plany budowy w jej bezpośrednim sąsiedztwie większego kąpieliska, projekt ten nie został jednak nigdy zrealizowany.

Wystawę przygotowała niemiecka fundacja Dokumentationszentrum Prora. Jej polska edycja powstała przy współpracy Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie oraz Instytutu Pamięci Narodowej. W Gdańsku prezentowana jest ona dzięki Rektorowi i Senatowi Politechniki Gdańskiej oraz pionowi edukacyjno-naukowemu gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Wstęp wolny, zapraszamy!

do góry