Nawigacja

Aktualności

Referat Roberta Gajosa na konferencji naukowej „Rozproszone archiwa NSZZ «Solidarność» – Gdańsk, 21 listopada 2013

21 listopada br. (czwartek) o godz. 10.00 w historycznej Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej (ul. Doki 1) rozpocznie się konferencja naukowa pt. „Rozproszone archiwa NSZZ «Solidarność»". Organizatorem przedsięwzięcia jest Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność".

Wśród naukowców zaproszonych na konferencję jest także pracownik Delegatury IPN w Bydgoszczy Robert Gajos, który wygłosi referat zatytułowany „Akta NSZZ «Solidarność» w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku".

Pełny program konferencji znajduje się poniżej, a także na stronie organizatora.

Wstęp wolny, zapraszamy!

* * *

Konferencja „Rozproszone archiwa NSZZ «Solidarność»" skierowana jest do środowisk naukowych i akademickich – szczególnie historyków, archiwistów i socjologów poszukujących materiałów badawczych, niezbędnych do prowadzenia badań naukowych. Podczas konferencji przedstawione zostaną informacje o zawartości archiwów NSZZ „Solidarność" z lat 1980–1990, które są rozproszone po całej Polsce. Mamy nadzieję, że konferencja stanie się również forum wymiany doświadczeń dotyczących opracowania archiwaliów związkowych.

Wydarzenie zakończy dyskusja dotycząca potrzeby opracowania przewodnika książkowego i portalu internetowego poświęconego zawartości zbiorów dotyczących NSZZ „Solidarność". Przewodnik po rozproszonych zbiorach NSZZ „Solidarność" stanowiłby istotną pomoc w poszerzaniu dostępu do materiałów do badań naukowych nad historią Związku. W dyskusji, oprócz zaproszonych gości oraz autorów referatów, mogą wziąć udział słuchacze i uczestnicy konferencji.

do góry