Nawigacja

Aktualności

Seminarium dla nauczycieli „Nie dać umrzeć po raz drugi. Pamięć Wołynia w 70. rocznicę zbrodni (1943-2013)” – Gdańsk, 25 marca 2013

  • Kierownik Referatu Edukacji OBEP IPN Gdańsk, dr Michał Sempołowicz, wita nauczycieli oraz przedstawia prelegentkę
  • Bartosz Januszewski (OBEP IPN Gdańsk) przedstawia program oraz cele seminarium
  • Wykład Ewy Siemaszko, badaczki ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej

W związku z przypadającą w tym roku siedemdziesiątą rocznicą rzezi wołyńskiej (czystki etnicznej dokonanej na ludności polskiej przez nacjonalistów ukraińskich) pion edukacyjno-naukowy gdańskiego oddziału IPN zorganizował dla nauczycieli (nie tylko historyków) szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na seminarium zatytułowane „Nie dać umrzeć po raz drugi. Pamięć Wołynia w 70. rocznicę zbrodni (1943–2013)”.

Spotkanie odbyło się 25 marca br. (w poniedziałek) w godz. 12.00–15.30 w sali konferencyjnej nowego gmachu Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk (przy ul. Wałowej 24).

Uczestnicy seminarium wysłuchali dwóch wystąpień Ewy Siemaszko, badaczki ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, współautorki obszernej monografii poświęconej rzezi wołyńskiej pt. „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945”, Warszawa 2000. Drugą część spotkania, panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych nauczycieli, poprowadził Naczelnik OBEP IPN Gdańsk, dr hab. Grzegorz Berendt. Temat seminarium okazał się na tyle interesujący, że dyskusja trwała pół godziny dłużej, niż organizatorzy pierwotnie zaplanowali.

Koordynatorem seminarium był Bartosz Januszewski z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN. Uczestnicy seminarium otrzymali zaświadczenie o udziale w doskonaleniu zawodowym.

do góry