Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5 Wileńska Brygada AK na Pomorzu” – Tczew, 1–17 marca 2013

1 marca, podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, na pl. gen. J. Hallera w Tczewie zostanie o godz. 13.30 oficjalnie otwarta plenerowa wystawa pt. „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5 Wileńska Brygada AK na Pomorzu”. Otwarcia dokona naczelnik pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN dr hab. Grzegorz Berendt. Wystawa prezentowana będzie w Tczewie do 17 marca.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Skulteta w Tczewie oraz pion edukacyjno-naukowy gdańskiego oddziału IPN.

Prezentacja wystawy na pl. gen. Hallera będzie jednym z punktów obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Tczewie, które rozpoczną się o godz. 12.00  przy pomniku ofiar stalinizmu (w Parku Miejskim przy Zespole Szkół Technicznych, skrzyżowanie ul. Parkowej i Sienkiewicza). Przy pomniku zaplanowano m.in. wystąpienia przedstawicieli władz miejskich, kombatantów i młodzieży, a także składanie wiązanek i kwiatów.

* * *

Wystawa jest pierwszą od ponad dziesięciu lat próbą zaprezentowania w tej formie szerszemu odbiorcy tragicznej, ale i bohaterskiej zarazem historii 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, która działała na Pomorzu w latach 1945–1946. Autorkami wystawy są Izabela Brzezińska, historyk z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN oraz Marzena Kruk, naczelnik archiwum gdańskiego oddziału IPN. Premiera wystawy miała miejsce w lipcu 2012 r.

Na 21 panelach przedstawiono w zarysie zarówno dzieje 5 Wileńskiej Brygady AK na Wileńszczyźnie w 1944 r. i na Białostoczyźnie w 1945 r., jak i działania oddziałów legendarnego mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” już na Pomorzu, w latach 1945–1946. Zaprezentowane zostały także poszczególne sylwetki dowódców (samego „Łupaszki” oraz jego podkomendnych, w tym sanitariuszek i łączniczek). Osobne miejsce na wystawie poświęcono działalności komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz próbom upamiętnienia poległych, przez dziesięciolecia zapomnianych lub oczernianych, „Żołnierzy Wyklętych” 5 Wileńskiej Brygady AK. Materiał ilustracyjny pochodzi w przeważającej części ze zbiorów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej oraz zbiorów prywatnych.

do góry