Nawigacja

Aktualności

Zapaliliśmy znicze pamięci w godzinę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego – 25 maja 2021

W 30 miastach i miejscowościach przedstawiciele IPN oddali hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu, zamordowanemu przed 73 laty w mokotowskim więzieniu. 25 maja br. o 21.30 – w godzinę śmierci bohatera niezłomnego – w miejscach związanych z rotmistrzem, zapłonęły znicze pamięci. Do akcji włączył się IPN Gdańsk.

25 maja 1948 r. o godz. 21.30 komuniści zabili jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej. Ciało rtm. Witolda Pileckiego potajemnie pogrzebano prawdopodobnie na tzw. Łączce (kwatera „Ł” cmentarza Powązkowskiego). Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy.

25 maja 2021 r. o godz. 21.30 w 27 miastach i miejscowościach zapłonęły znicze ku czci rtm. Pileckiego. Wraz z przedstawicielami IPN w uroczystościach uczestniczyły władze wojewódzkie, samorządowe, harcerze, uczniowie szkół im. rtm. Pileckiego i wszyscy, którzy chcieli wziąć udział w tym wydarzeniu.

Do akcji włączył się IPN Gdańsk, którego dyrektor prof. Mirosław Golon, zapalił znicz przed pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W imieniu Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha bohaterowi hołd oddał także Ireneusz Szweda.

Znicze zostały również zapalone w Bydgoszczy podczas uroczystego marszu wzdłuż ul. rtm. Pileckiego.

Wszystkie miejsca zapalenia zniczy.


Rotmistrz Witold Pilecki

Służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami w 1920 r. Walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r., wykonując misję zleconą przez dowództwo ZWZ, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, by zdobyć informacje o zbrodniach Niemców i zorganizować konspirację niepodległościową. Na skutek zagrożenia dekonspiracją podjął decyzję o ucieczce, którą udało mu się szczęśliwie przeprowadzić.

W 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim, w zgrupowaniu Chrobry II. Od 1945 r. służył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech, skąd – decyzją gen. Władysława Andersa – wrócił do Polski, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze, działające dla Rządu RP na Uchodźstwie.

Został aresztowany w maju 1947 r., osadzony w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddany okrutnemu śledztwu. Mimo tortur do końca zachował żołnierską postawę. Pozostał wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Przed II wojną światową Witold Pilecki gospodarzył w rodzinnym majątku w Sukurczach. Organizował pomoc społeczną, kółka rolnicze i kursy przysposobienia wojskowego. Założył rodzinę. Rozwijał zdolności artystyczne: rysował, malował, pisał wiersze…

Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie Witolda Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze. W lipcu 2006 r. prezydent Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

do góry