Nawigacja

Aktualności

Pamiętamy o kpt. Wacławie Denhoff-Czarnockim, żołnierzu I Brygady Legionów Polskich – Bydgoszcz, 17 marca 2021

Upamiętnienie w postaci obelisku kpt. Wacława Denhoff-Czarnockiego znajduje się na Cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy.

  • Obelisk kpt. Wacława Denhoff-Czarnockiego na Cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy

W dniu 17 marca br., w imieniu Delegatury IPN w Bydgoszczy, kwiaty pod obeliskiem złożyła Regina Dąbkowska z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Delegatury IPN w Bydgoszczy. Obelisk upamiętniający kpt. Wacława Denhoffa-Czarnockiego powstał z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy i został całkowicie sfinansowany przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

W dniu 16 marca br., w związku z uroczystościami Bydgoskiego Marca ’81, w Delegaturze IPN w Bydgoszczy miała miejsce wizyta prezesa IPN dr. Jarosława Szarka. Prezes IPN po oficjalnych uroczystościach złożył kwiaty w regionalnych miejscach pamięci, m.in. na grobie Edwarda Woyniłłowicza.

***

Kpt Wacław Denhoff-Czarnocki (1894–1927) – był żołnierzem I Brygady Legionów Polskich, członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej oraz obrońcą Lwowa. Walczył podczas wojny polsko-bolszewickiej. Został czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Niepodległości. Był także utalentowanym pisarzem, poetą oraz tłumaczem. Napisał kilka zwrotek do popularnej pieśni „O mój rozmarynie”. Ponadto był pomysłodawcą i współzałożycielem klubu piłkarskiego „Polonia Warszawa”. Nazwa powstałej w 1911 r. drużyny miała przypominać o Polsce, która znajdowała się wciąż pod zaborami. Kpt Wacław Denhoff-Czarnocki zmagał się z ciężką chorobą płuc, której nabawił się w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zmarł 11 kwietnia 1927 r. w Bydgoszczy. Został pochowany na tutejszym Cmentarzu Nowofarnym. Miejsce pochówku Kapitana zostało po latach odnalezione przez kibiców Polonii Warszawa. W 2020 r. OBUWiM IPN w Gdańsku ufundowało obelisk upamiętniający kpt. Wacława Denhoffa-Czarnockiego.

do góry