Nawigacja

Książki – Gdańsk

SS w Gdańsku. Wybrane zagadnienia

Jan Daniluk, SS w Gdańsku. Wybrane zagadnienia, Gdańsk 2013, 180 s.

Nakład wyczerpany.

Publikacja składa się z dziewięciu zróżnicowanych pod względem objętości tekstów. Ich wspólnym mianownikiem jest historia gdańskich Sztafet Ochronnych NSDAP (Schutzstaffel der NSDAP), czyli SS.

W książce punkt ciężkości został położony na próbę opisania przyczyn i samego procesu powstania, rozwoju i wreszcie funkcjonowania struktur Powszechnej SS (Allgemeine-SS) w Wolnym Mieście Gdańsku (w latach 1926-1939), a także wybranych zagadnień związanych z działalnością gdańskiego SS (tak Allgemeine-SS, jak i Waffen-SS) na terenie Pomorza Nadwiślańskiego i Kujaw w przededniu wybuchu i w trakcie II wojny światowej. Terytorialnie zakres poruszanych tematów, chociaż skupiono się na samym Gdańsku, wykracza daleko poza jego granice (zob. np. rozdział „Powstanie Nadokręgu SS «Wisła»”, w którym zaprezentowano w zarysie powstanie struktur aparatu SS nie tylko na Pomorzu, lecz również na pozostałych tzw. ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy).

Starając się względnie szczegółowo odtworzyć rozwój poszczególnych formacji czy obsadę stanowisk kierowniczych, zlokalizować kwatery, opisać funkcjonowanie oddziałów SS czy służbę esesmanów, znacząco uzupełniono stan wiedzy o gdańskim SS, częściowo uzupełniając bądź weryfikując dotychczasowe informacje na ten temat. Czytelnik znajdzie w książce przy okazji również nowe dane dotyczące historii m.in. miejscowego NSDAP czy Oddziałów Szturmowych (Sturmabteilungen – SA).

Publikacja ma w założeniu stanowić punkt wyjścia do dalszych, z całą pewnością niezbędnych badań, chociażby nad strukturami aparatu policyjnego i SS w Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie, strukturą społeczną czy zawodową SS, a także zbrodniami popełnionymi przez członków SS. Warto także zwrócić uwagę, że jest to drugie (po książce austriackiej badaczki Christiane Rothländer, dotyczącej wiedeńskiego SS, która ukazała na początku 2012 r.) wydawnictwo książkowe poświęcone historii SS, dla którego punktem odniesienia (podstawową cezurą terytorialną) jest konkretny ośrodek miejski.

Publikacja powstała przede wszystkim w wyniku badań przeprowadzonych w zbiorach niemieckich (Bundesarchiv Berlin-Lichterfelde, Bundesarchiv-Militärarchiv Freiburg i.Br., Archiv des Instituts für Zeitgeschichte in München, Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz in Berlin-Dahlem), w pewnym stopniu uzupełnionych o materiały przechowywane w polskich archiwach (np. w Archiwum Państwowym w Gdańsku, Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie-Rembertowie czy Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku).

Publikacja jest 28 tomem wydanym w ramach oddziałowej serii wydawniczej gdańskiego oddziału IPN.

 

Gdzie kupić publikacje:

Gdańsk

do góry