Nawigacja

Książki – Gdańsk

O wolne wybory, o niepodległą Polskę! Młodzi gdańszczanie przeciwko komunie

  • O wolne wybory, o niepodległą Polskę. Młodzi gdańszczanie przeciwko komunie
    O wolne wybory, o niepodległą Polskę. Młodzi gdańszczanie przeciwko komunie

Jarosław Wąsowicz SDB, O wolne wybory, o niepodległą Polskę! Młodzi gdańszczanie przeciwko komunie. Wokół protestu na meczu Lechii Gdańsk z Ruchem Chorzów 6 października 1985 r., Gdańsk 2021, 44 s., ISBN 978-83-8229-319-7

Omawiane wybory do Sejmu PRL odbyły się 13 października 1985 roku. Środowiska opozycyjne w Gdańsku przeprowadziły wówczas szeroko zakrojoną akcję bojkotującą to wydarzenie oraz przygotowywały się do skontrolowania frekwencji wyborczej.

Jednak największy rozgłos przyniosła antywyborcza akcja przeprowadzona w dniu 6 października 1985 roku przez Grupy Wykonawcze FMW oraz kilkoro innych młodych ludzi związanych ze środowiskiem opozycyjnym. Do wydarzenia doszło na stadionie gdańskiej Lechii, podczas meczu tej drużyny z Ruchem Chorzów. W pięćdziesiątej piątej minucie meczu Lechia – Ruch, po strzeleniu bramki przez piłkarzy z Gdańska, na płocie odgradzającym trybuny od boiska zawisł dziesięciometrowy transparent z napisem: „13 X bojkot! Solidarność”.

Akcja stała się pretekstem do ponad dziesięciominutowego skandowania przez kibiców haseł solidarnościowych i okrzyków: „Na wybory nie pójdziemy!”, „Solidarność!”. Gdy zomowcy likwidowali transparent, publiczność przywitała ich głośnymi okrzykami: „Gestapo!”, „Złodzieje!”, a organizatorzy przedsięwzięcia oddalili się od stadionu przy użyciu świecy dymnej. Zastosowano wówczas także granat łzawiący UGŁ 200. Jak donosiła solidarnościowa prasa, milicja „wykazała się” sprawnością, szarpiąc jakiegoś nie związanego z grupą młodych opozycjonistów kibica w biało-zielonej koszulce…

Pomysłodawcą wspomnianej akcji był absolwent III LO, Jacek Kurski, zaś w jej przygotowaniu i przeprowadzeniu brali także udział: Piotr Dowżenko, Monika Mucek, Mariusz Wilczyński, Klaudia Moszczyńska, Jacek Pedrycz, Wojciech Jankowski, Krzysztof Biskupski.

Publikacja jest dostępna w całości on-line do pobrania w formacie PDF (w załączniku).

 

 

 

 

do góry