Nawigacja

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”

Spotkanie Klubu „Grota” pt. „Prace poszukiwawcze ofiar komunizmu na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy” – 3 czerwca 2019

Gościem spotkania będzie dr Alicja Paczoska-Hauke z Delegatury IPN w Bydgoszczy.

Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” odbędzie się 3 czerwca o godz. 17.30 w Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy (ul. Jagiellońska 3).

Zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka z dr Alicją Paczoską-Hauke w składzie prowadzi od 2017 r. prace poszukiwawcze na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej. Archeolodzy Biura Poszukiwań i Identyfikacji wraz z grupą wolontariuszy poszukiwali w tym miejscu szczątków osób skazanych na karę śmierci z przyczyn politycznych. W ich wyniku ujawniono i podjęto szczątki kilkunastu członków konspiracji oraz znajdujące się przy nich artefakty, w tym ryngraf oraz guziki wojskowe. 

W 1946 roku stracono w Bydgoszczy na mocy wyroków sądowych 26 żołnierzy podziemia niepodległościowego. Do tej pory  zidentyfikowano szczątki trzech żołnierzy Armii Krajowej: Ludwika Augustyniaka ps. „Cygan”, Floriana Dutkiewicza ps. „Jawor” oraz Tadeusza Ośko vel Wojciecha Kossowskiego ps. „Sęp”. Badania identyfikacyjne pozostałych odnalezionych żołnierzy jeszcze trwają. Prace ziemne w kwaterze więziennej w celu odnalezienia pozostałych osób zamordowanych przez UB w Bydgoszczy będą  kontynuowane jeszcze w tym roku.

dr Alicja Paczoska-Hauke – pracownik Biura Poszukiwań i Identyfikacji – Oddział w Gdańsku, Delegatura w Bydgoszczy, autorka licznych artykułów i książki poświęconej podziemiu niepodległościowemu działającemu w regionie, przygotowała wystawę „Dla Ciebie, Polsko i dla Twojej chwały. Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw”; wraz z zespołem odpowiada za prace poszukiwawcze ofiar terroru komunistycznego pogrzebanych na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej.

do góry