Nawigacja

Aktualności

Promocja książki „Nie tylko »Po Prostu«. Prasa w dobie odwilży (1955–1958)” – Gdańsk, 25 lutego 2020

To monografia zbiorowa dająca kompleksowe spojrzenie na historię polskiej prasy, a także fragment dziejów PRL – okres odwilży lat 1955–1958.

W sali konferencyjnej Oddziału IPN w Gdańsku odbyła się prezentacja wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej książki Nie tylko »Po Prostu«. Prasa w dobie odwilży (1955–1958)”. Było to pierwsze z cyklu spotkań poświęconych publikacji (kolejne planowane są w Warszawie i Krakowie).

W spotkaniu uczestniczyli pracownicy pionu naukowego IPN: dr Paweł Sasanka (IPN Warszawa) oraz Krzysztof Filip i dr Michał Przeperski (IPN Gdańsk), który poprowadził spotkanie.  Historia politycznej odwilży połowy lat pięćdziesiątych XX wieku jest ważnym wątkiem w pracy badawczej wymienionych historyków.

[Temat październik '56 i przełomu politycznego] jest mało popularny i popadł w zapomnienie [...] Im dalej oddalamy się od przełomu 1989 roku to zauważamy, że zainteresowanie tym rokiem spada – podkreślił dr Paweł Sasanka

Jedną z rzeczy, które mnie fascynują w październiku '56 jest to, jak wielka historia [....] przeplatała się z historią na poziomie lokalnym – zaznaczył z kolei dr Michał Przeperski.

Wiedza o październiku '56 jest nikła w społeczeństwie – podkreślił z kolei Krzysztof Filip – a był to największy kryzys PRL przed Sierpniem '80.

Kolejne wątki dyskusji poświęcono m.in. roli prasy w okresie odwilży. Spotkaniu towarzyszyła sprzedaż publikacji w promocyjnej cenie.

***

W okresie odwilży październikowej prasa częściowo uniezależniła się od władzy i cieszyła się ogromną poczytnością. Nie tylko dostarczała informacji, lecz także niejednokrotnie wpływała na bieg wydarzeń i kształtowała nastroje społeczne.

Niniejszy tom to monografia zbiorowa dająca kompleksowe spojrzenie na historię polskiej prasy, a także fragment dziejów PRL – okres odwilży lat 1955–1958. Publikacja przedstawia również nowe wątki lub znane wcześniej powierzchownie. Zawiera analizę polityki władz oraz różnych agend partyjnych i rządowych wobec prasy, ukazuje sytuację dziennikarzy i ich punkt widzenia. Opowiada historię wielu tytułów i skupionych wokół nich środowisk, wreszcie kładzie duży nacisk na odmienną perspektywę wydarzeń roku 1956 przeżywanych w stolicy i innych miastach Polski. Co ważne podkreślenia w publikacji znalazły się artykuły poświęcone ważnym pismom Wybrzeża „Kontrasty” i „Uwaga”.

do góry