Nawigacja

Aktualności

100. rocznica powrotu Borowego Młyna do Rzeczypospolitej – 14 lutego 2020

W uroczystościach uczestniczył prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.

Przedstawiciele IPN Gdańsk – dyrektor odziału prof. Mirosław Golon oraz Justyna Pazda, naczelnik oddziałowego Archiwum IPN, 14 lutego uczestniczyli w obchodach 100. rocznicy powrotu Borowego Młyna do Rzeczypospolitej. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. dziękczynnej w kościele parafialnym pw. Ducha Świętego. Następnie odbyła się manifestacja patriotyczna na Strażnicy Pamięci i Patriotyzmu, podczas której odsłonięty został Kamień Pamięci – w 100-lecie powrotu Borowego Młyna-Gochów do Polski.

O zaangażowanych postawach tutejszych obywateli i ich przodków, zaświadcza wznosząca się tu od 2008 r. wybudowana w Borowym Młynie społecznym sumptem: Strażnica Patriotyzmu i Pamięci pw. Chrystusa Króla Zwycięzcy im. Bohaterskich Gochów. Jej ideowym przesłaniem są wyryte słowa: „Tu jest – była i będzie Polska” – mówił Zbigniew Talewski Prezes Fundacji Naji Gòchë Członek Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego, współorganizator uroczystości.

Delegacja IPN złożyła także kwiaty pod upamiętnieniami dwóch kapłanów zasłużonych w ocalenie polskości na tym terenie – ks. Bernarda Gończa, zamordowanego za obronę Polski w Sachsenuahsen oraz ks. Alfonsa Wacława Schulza, zamordowanego w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof.

Obchody zakończyły się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Borowym Młynie im. ks. Bernarda Gończa, gdzie dyrektor placówki wręczyła podziękowanie głównemu twórcy upamiętnienia wojny palikowej z 16 lutego 1920 r. Zbigniewowi Talewskiemu.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI
14 lutego 2020 r. (piątek)
Borowy Młyn, gm. Lipnica

  • 11.00 – Msza święta dziękczynna w kościele parafialnym pw. Ducha Świętego w Borowym Młynie (ul. Jana Pawła II 22);
  • 12.00 – Manifestacja patriotyczna  na Strażnicy Pamięci i Patriotyzmu, podczas której odsłonięty zostanie Kamień Pamięci – w 100-lecie powrotu Borowego Młyna – Gochów do Polski;
  • 13.00 – Część oficjalna i artystyczna wydarzenia w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Borowym Młynie im. Ks. Bernarda Gończa (ul. Kaszubska 1).

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Głowę państwa na obchodach reprezentował Piotr Karczewski, który w imieniu prezydenta odebrał wyróżnienie za program Niepodległa. Również przedstawiciele IPN odznaczeni zostali okolicznościowym wyróżnieniem.

do góry