Nawigacja

Aktualności

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Prezentacja filmu „Zmarłych pogrzebać” poświęconego Zbrodni Wołyńskiej – Elbląg, 19 lutego 2020

Film „Zmarłych pogrzebać” jest zapisem rozmów Katarzyny Underwood (pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku) z osobami ocalałymi z ludobójstwa na Wołyniu. Opowiada o tym, czym jest ludzkie cierpienie i jak głęboko sięga żal po stracie bliskich. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy można wybaczyć sprawcom i czy można przestać przywoływać w głowie straszliwe obrazy ludobójstwa.

Film pokazuje historie ludzi, którzy do dziś zmagają się z wielką traumą. To wyznania osób, które wciąż żyją z myślą, że zbezczeszczone szczątki ich bliskich, pomimo upływu 77 lat, ciągle leżą w dołach śmierci, w studniach, na śmietniskach. Dziś, w roku 2020, Polska wciąż niczym Antygona spogląda w stronę Ukrainy, pragnąc jedynie pogrzebać swoich zmarłych – podkreśla reżyser filmu, Katarzyna Underwood.

Film zawiera archiwalne fotografie osób zamordowanych na Wołyniu w latach 1942–1943. Całości obrazu dopełnia muzyka Krzesimira Dębskiego.

Słowo wstępne wygłosi Artur Chomicz, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Na pokazie będzie obecna także twórczyni filmu Katarzyna Underwood. Dla gości wydarzenia przygotowaliśmy okolicznościowe wydawnictwa historyczne.


19 lutego 2020 r. (środa), godz. 17.00
Sala Koncertowa Ratusza Staromiejskiego, ul. Stary Rynek 25 w Elblągu

Wstęp wolny.

do góry