Nawigacja

Aktualności

Gdynia – największy sukces odrodzonej Polski świętuje 94. rocznicę nadania praw miejskich

Na uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni Instytut Pamięci Narodowej reprezentował prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

– Gdynia – największy sukces Polski Odrodzonej, też świętuje wielkie stulecie. 10 lutego w Teatrze Miejskim odbyła uroczysta sesja rady miasta, która w tym roku była szczególnie podniosła. Bez wielkiego dyplomatycznego zwycięstwa polskiej sprawy w 1914-1920, nie byłoby w miejscu uroczej rybackiej wioski między Orłowem a Chylonią i Oksywiem jednego z najważniejszych, najprężniej rozwijających się polskich miast. Ten rozwój wspaniale było widać już przed wojną, a jeszcze mocniej uwidacznia się dziś. Nie bez powodu Gdynia bije rekordy we wszystkich rankingach dobrostanu mieszkańców – podkreśla prof. Mirosław Golon, który od 13 lat jest blisko związany z miastem „morza i marzeń”.

– Miasto świętuje także 94. rocznicę nadania praw miejskich. Gdy 100 lat temu nad Bałtykiem zrodziła się wolna Polska, to jednym z pierwszych efektów tej wolności, było właśnie powstanie Gdyni – dodaje.

– Dla IPN jednak najważniejsze jest to, że przez kilkanaście lat to tu, między wzgórzami św. Stanisława i św. Maksymiliana, przy ul. Witomińskiej mieściła się jedna z głównych siedzib Instytutu w Trójmieście – podsumowuje.

do góry