Nawigacja

Aktualności

100. rocznica powrotu Bydgoszczy do Polski – 18-22 stycznia 2020

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele IPN Gdańsk Delegatura IPN w Bydgoszczy.

 
W obchodach 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski uczestniczyła delegacja IPN Gdańsk Delegatura IPN w Bydgoszczy. Przedstawiciele Instytutu oddali hołd Janowi Maciaszkowi, pierwszemu prezydentowi polskiej Bydgoszczy, który przyczynił się do repolonizacji miasta i jego instytucji.
 
 
W uroczystościach rocznicowych w Gniewkowie uczestniczył prof. Wojciech Polak, przewodniczący Kolegium IPN.
 
Bydgoskie uroczystości zostały zwieńczone 22 stycznia odsłonięciem na gmachu bydgoskiej biblioteki im. dr. Władysława Bełzy tablicy pamiątkowej dedykowanej gen. Józefowi Dowborowi-Muśnickiemu. Głos w trakcie uroczystości zabrał prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk, który w krótkim wykładzie przedstawił zasługi generała. Prof. Golon część prelekcji poświęcił powstaniom wielkopolskiemu i styczniowemu.
 
 
Przypomnijmy, że Józef Dowbor-Muśnicki (1867-1937) 22 stycznia 1920 r. jako dowódca Frontu Wielkopolskiego na czele polskich oddziałów wkroczył do Bydgoszczy. Po uroczystościach na Starym Rynku, w obecności przedstawicieli wojsk ententy, odebrał defiladę wojsk polskich na Placu Wolności.
 
Oprócz dyrektora IPN Gdańsk głos zabrali wicemarszałek woj. kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski oraz wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel.
 
Przy okazji uroczystości warto wspomnieć o albumie IPN przedstawiającym życie i dokonania generała Józefa Dowbora-Muśnickiego (1867–1937), twórcy Legionu Polskiego w czasie I wojny światowej, a potem dowódcy Powstania Wielkopolskiego, który zawiera ponad 260 zdjęć.
 
do góry