Nawigacja

Aktualności

Kolejne spotkanie w ramach projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsce poszukiwań” – Gdańsk, 18 grudnia 2019

Gościem spotkania była dr Magdalena Krajewska, antropolog w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

W siedzibie IPN Gdańsk 18 grudnia odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsce poszukiwań”.

Naszym gościem była dr Magdalena Krajewska, antropolog w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji IPN, która opowiedziała młodzieży o roli jaką odgrywają badania antropologiczne w procesie identyfikacji odnalezionych szczątków. Po części teoretycznej, uczestnicy projektu wykonali zadanie, które miało za zadanie pokazać z jakimi problemami i zagadnieniami muszą mierzyć się antropolodzy.

Celem projektu jest wspieranie wychowania patriotycznego i przywiązania do „małych ojczyzn”, kształtowanie postaw empatii wobec ofiar systemów totalitarnych, poszanowania dla życia ludzkiego oraz rozbudzanie ciekawości badawczej poprzez poznawanie warsztatu pracy historyków, archiwistów, genetyków i archeologów.

Na projekt składa się cykl 6 spotkań, z których każde będzie poświęcone miejscu, postaci lub problemom badawczym związanym z poszukiwaniami ofiar reżimów totalitarnych. Finalnym zadaniem będzie nakręcenie krótkiego (do 2 minut) filmu, zachęcającego młodzież do zainteresowania się tematyką prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

„Łączka i inne miejsca poszukiwań” przeznaczona jest dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Do udziału w tegorocznej gdańskiej edycji zgłosiło się 13 zespołów.

Projekt został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Koordynatorzy IPN Gdańsk: Anna Dymek (Biuro Poszukiwań i Identyfikacji), Artur Chomicz (Biuro Edukacji Narodowej).

do góry