Nawigacja

Aktualności

Seminarium „80 lat po Zbrodni Piaśnickiej: rozważania duchowe a obecny stan badań naukowych i ustaleń śledczych” – Wejherowo, 16 października 2019

Wśród prelegentów była dr hab. Monika Tomkiewicz, pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej.

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie 16 października odbyło się seminarium zatytułowane „80 lat po Zbrodni Piaśnickiej: rozważania duchowe a obecny stan badań naukowych i ustaleń śledczych” skierowane do historyków, nauczycieli, przewodników turystycznych i pracowników muzealnych z województwa pomorskiego.

Prelegentami byli: dr hab. Monika Tomkiewicz, pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej oraz ks. prałat Daniel Nowak, kustosz Sanktuarium Piaśnickiego i kapelan Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka. Słowo wstępne wygłosił dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie dr Tomasz Fopke, a moderatorem i pomysłodawcą była prezes Fundacji Sedlaka Aleksandra Pitra-Kox.

Seminarium przybliżyło zainteresowanym najnowszy stan badań naukowych i ustaleń śledczych dotyczących Zbrodni Piaśnickiej, szczególnie w zakresie kwerend prowadzonych w archiwach niemieckich. Dr hab. Monika Tomkiewicz nawiązała również w swoim wystąpieniu do projektu naukowego gdańskiego Oddziału IPN zatytułowanego „Zbrodnia Pomorska”.

Dwa wykłady były zestawieniem naukowej wiedzy historycznej z refleksjami i rozważaniami duchowymi. Celem było ujednolicenie sposobu narracji w przekazywaniu wiedzy następnym pokoleniom i wypracowanie zgodnego modelu jej interpretacji,

Głos zabrała również artysta-malarz Aleksandra Baliszewska-Walicka (związana rodzinnie z historią Piaśnicy), która zaprezentowała na spotkaniu swoją wypowiedź malarską. W spotkaniu uczestniczyła kustosz Muzeum Stutthof Elżbieta Grot, która od wielu lat zajmuje się tematem Zbrodni Piaśnickiej i jest jednym z najlepszych specjalistów w tym zakresie.  

Uczestnicy spotkania, którymi byli przedstawiciele instytucji edukacyjno-oświatowych otrzymali Teki Edukacyjne „Zbrodnia Pomorska 1939” i broszury w języku polskim i niemieckim (wydawnictwo Biuro Badań Historycznych, Instytut Pamięci Narodowej) jako uzupełniający materiał dydaktyczny.

Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja Sedlaka, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie we współpracy ze Stowarzyszeniem „Rodzina Piaśnicka”, przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej.


Fundacja Sedlaka prowadzi od 2015 roku projekt „Piaśnica – kultura miejsca”, który polega na realizacji cyklu interdyscyplinarnych wydarzeń edukacji kulturalnej związanych z kulturą Piaśnicy i determinującą tę kulturę Zbrodnią Piaśnicką. Projekt prócz propagowania treści patriotycznych i historii Polski skupia się na mieszkańcach, których życie uwarunkowane jest Zbrodnią Piaśnicką. Organizacja cyklu wydarzeń i zaangażowanie do działań twórczych społeczności lokalnej w każdej kategorii wiekowej i społecznej daje możliwość wyrażania emocji i ekspresji poprzez sztukę, jako alternatywy dla mowy nienawiści. Cytując słowa ks. prałata Daniela Nowaka „Bo nie o śmierć tu chodzi, ale o życie” celem organizatorów jest realizacja działania, które łączy społeczność, buduje tożsamość narodową i sprzyja pokojowej przyszłości. Przy współpracy ponad 20 partnerów: instytucji kultury, szkół, uczelni wyższych i społeczności wypracowano efektywny model współpracy, realizując ponad 100 wydarzeń i angażując co roku ok. 1000 uczestników do czynnego udziału w aktach twórczych. Działania realizowano na Pomorzu, w Polsce oraz rozwinięto polsko – niemiecką współpracę międzynarodową.

Projekt realizuje cele statutowe Fundacji Sedlaka, jakimi jest: podnoszenie świadomości bioelektronicznej człowieka w aspekcie materialnym, psychicznym i duchowym.

do góry