Nawigacja

Aktualności

Prezentacja projektu „Archiwum Pełne Pamięci” – Gdynia, 27 września 2019

27 września br. w czasie XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni odbyła się prezentacja projektu „Archiwum Pełne Pamięci”. Poprowadziła ją dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk.

W pierwszej części spotkania przedstawione zostały założenia projektu. W jego ramach od 2004 r. przekazanych zostało do zbiorów Archiwum IPN ponad 200 kolekcji. Wśród pamiątek jest wiele darów osobistych i rodzinnych. Dominują obiekty z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, tym niemniej także wiele pochodzi z czasów II wojny światowej. Kolekcje te znacznie wzbogaciły zasób archiwum.

W dalszej części spotkania Robert Chrzanowski (pracownik Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku) zaprezentował wybrane kolekcje. Jedna z nich to pamiątki po Stefanie Seroku (ur. 1919), a wśród nich dokumenty z okresu służby w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i po demobilizacji. Cennym nabytkiem był także album przekazanych przez Pawła Rochowiaka. Album pochodzi z okresu II wojny światowej, był pierwotnie własnością jednego z niemieckich żołnierzy, który dokumentował swój szlak bojowy w Polsce i Związku Sowieckim, a także sceny w okupowanej Polsce.

Należy zaznaczyć, że z przekazanych pamiątek powstają wartościowe albumy i wystawy. Jednym z nich jest album „A miało być tak pięknie” na podstawie materiałów Ewy i Jerzego Stolarskich.

Na zakończenie spotkania została przedstawiona strona internetowa „Archiwum Pełne Pamięci” oraz zapowiedziany konkurs na etiudę filmową „Widziałem wojnę...”. W spotkaniu uczestniczyli prezes IPN dr Jarosław Szarek i dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon.

Założenia projektu prezentowali także archiwiści na stoisku IPN na placu Grunwaldzkim.

do góry