Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Cykl inicjatyw IPN poświęconych 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Zbrodni Pomorskiej 1939 – Toruń, 2, 8 października 2019

W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu 2 października odbędzie promocja książki Mateusza Kubickiego „Kapitan ostatni opuszcza swój statek. Józef Władysław Bednarz (1879-1939)”.

Jest to pierwsza na polskim rynku wydawniczym próba odtworzenia całościowego życiorysu nieznanej szerzej postaci Józefa Bednarza – bojownika PPS walczącego o wolność ojczyzny, lekarza psychiatry, od 1933 r. dyrektora Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Świeciu nad Wisłą, jednej z ofiar „Intelligenzaktion” na Pomorzu Gdańskim. Chociaż mógł ocalić życie, zdecydował się na gest niezwykłej odwagi i towarzyszył swoim pacjentom w drodze na śmierć. W okresie powojennym dr. Bednarzowi nadano miano „pomorskiego Korczaka”. Nie doczekał się on jednak na Pomorzu szczególnego uhonorowania. Jedynym trwałym upamiętnieniem jego postaci jest Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu nad Wisłą, noszący od 1980 r. jego imię. Celem niniejszego zarysu biograficznego jest przybliżenie szerszemu gronu odbiorców tej interesującej i barwnej postaci.

Po spotkaniu delegacja IPN złoży kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 oraz monumentem poświęconym Józefowi Bednarzowi.

Z kolei 8 października na placu przy Pomniku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 w Toruniu oraz w Dworze Artusa o godz. 11.00 rozpocznie się promocja materiałów edukacyjnych (esej historyczny dla nauczycieli, zestaw ćwiczeń dla uczniów, infografiki z mapą, film dokumentalny) oraz portalu internetowego IPN „Zbrodnia Pomorska 1939” zbrodniapomorska1939.pl.

Materiały edukacyjne oraz portal zostały przygotowane przez pracowników Delegatury IPN w Bydgoszczy dr. Tomasza Cerana oraz Mirosława Sprengera. 

– A już dziś zachęcamy do odwiedzenia Pomnika Ofiar Zbrodni Pomorskiej wraz z inskrypcją definiującą Zbrodnię Pomorską 1939. Staraniem Fundacji Generał Zawackiej, Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego i Oddziału IPN w Gdańsku stanęła tam wystawa Okupacja i zbrodnie niemieckie na Kujawach i Pomorzu południowym – mówi prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk. 

do góry