Nawigacja

Aktualności

Przejazd rowerowy, gra terenowa, pokaz filmu, inauguracja portalu internetowego. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej IPN Gdańsk przygotował szereg wydarzeń i inicjatyw – wrzesień-październik 2019

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w naszych przedsięwzięciach.

IPN ODZIAŁ W GDAŃSKU

 1. „II wojna światowa na Pomorzu Gdańskim w fotografiach i dokumentach Instytutu Pamięci Narodowej”, przygotowana przez pracowników Archiwum IPN Gdańsk (do końca września). 
 2. „Ukradzione dzieciństwo”, przygotowana przez Oddział IPN w Warszawie (do 22 września). 
 1. Obrońcy Poczty Polskiej 1939 – bohater dla Polski i świata
 2. Marian Rejewski – bohater dla nauki
 3. Kazimierz Bieliński – bohater dla społeczeństwa
 4. Sł. B. Stanisława Leszczyńska – bohater dla rodziny

Partnerem wydarzenia jest IPN Gdańsk.

 • 13 września w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się konferencja popularnonaukowa „Zbrodnie niemieckie, sowieckie oraz ukraińskie dokonane na narodzie polskim i obywatelach II RP w latach 1918-1945”. Udział w tym wydarzeniu wezmą historycy z całego kraju, specjaliści w zakresie badania zbrodni totalitaryzmów XX wieku.
 • 21 września w Dębogórzu k. Gdyni i okolicach odbędzie się gra terenowa i piknik historyczny „Śladami obrońców Kępy Oksywskiej – wrzesień 1939”. W programie prelekcja na temat obrony Kępy Oksywskiej, rekonstrukcja historyczna, zwiedzanie wystawy poświęconej obronie polskiego Wybrzeża w 1939 roku i wiele innych atrakcji. Autorem plakatu jest Justyna Żuk. 
 • 21 września w Gdyńskim Centrum Filmowym premiera filmu „Zmarłych pogrzebać” w reżyserii pracownika IPN Gdańsk Katarzyny Underwood i muzyką skomponowaną przez Krzesimira Dębskiego. 
 • 30 września w siedzibie IPN Gdańsk (al. Grunwaldzka 216) odbędzie się szkolenie dla nauczycieli z wykorzystaniem puzzli edukacyjnych IPN „IV rozbiór Polski”. 
 • 2 października odbędzie w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu promocja książki Mateusza Kubickiego „Kapitan ostatni opuszcza swój statek. Józef Władysław Bednarz (1879-1939)”, Gdańsk-Warszawa 2019.
 • 10 października o godz. 13.00 w Działdowie otwarcie wystawy „Soldau – utajony ośrodek zagłady. Niemieckie obozy w Działdowie w latach II wojny światowej” autorstwa pracownika IPN Gdańsk Bartosza Januszewskiego. Otwarcia wystawy dokona prezes IPN dr Jarosław Szarek. 

DELEGATURA IPN W BYDGOSZCZY

 • 8 października, plac przy Pomniku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej w Toruniu oraz Dwór Artusa, godz. 11.00-14.30 – promocja materiałów edukacyjnych (esej historyczny dla nauczycieli, zestaw ćwiczeń dla uczniów, infografiki z mapą, film dokumentalny) oraz portalu internetowego IPN „Zbrodnia Pomorska 1939” zbrodniapomorska1939.pl. Materiały edukacyjne oraz portal zostały przygotowane przez pracowników Delegatury IPN w Bydgoszczy dr. Tomasza Cerana oraz Mirosława Sprengera. 
 • 28 sierpnia-15 września, Stary Rynek w Chojnicach, wernisaż wystawy „Zapomniani kaci Hitlera. »Samoobrona Niemiecka« na Pomorzu Gdańskim (Selbstschutz Westpreussen) w Polsce w 1939 r.
 • 1 września o godz. 15.00 na cmentarzu cywilnych ofiar II wojny światowej w Karolewie odbędzie się odsłonięcie tablicy informacyjnej IPN Gdańsk Zbrodnia w Karolewie. To miejsce szczególne, w którym dwudziestu członków organizacji Selbstschutz Westpreussen w ciągu 82 dni zabiło w brutalny sposób co najmniej 1781 mieszkańców z Więcborka i okolic. Tablicę przygotowała Karolina Piotrowska z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Gdańsk. Treść upamiętnienia opracowała Izabela Mazanowska z Delegatury IPN w Bydgoszczy. 
 • 1 września, plac przy Pomniku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej w Toruniu – prezentacja wystawy „Okupacja i zbrodnie niemieckie na Kujawach i Pomorzu Południowym” przygotowanej przez Delegaturę IPN w Bydgoszczy przy współpracy z Archiwum Państwowym w Bydgoszczy oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wystawa towarzyszyć będzie wojewódzkim obchodom 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.  
 • 20 września TVP Bydgoszcz wyemituje kolejny odcinek programu Lekcja historii przygotowywany przy współpracy z IPN  Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939. Po emisji odbędzie się dyskusja z udziałem pracowników naukowych Delegatury IPN w Bydgoszczy.  
 • 26 września, plac przy Pomniku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej w Toruniu, otwarcie wystawy „Ukradzione dzieciństwo”. Termin ekspozycji: 26 września-11 października 2019 r. 
 • 28 września w Starogardzie Gdańskim odbędzie się premiera filmu historycznego z cyklu Zbrodnia Pomorska 1939 odc. 3 „Szpęgawsk 1939" w reż. S. Bartkowskiego z Unisławskiego Towarzystwa Historycznego. Konsultantami naukowymi filmu byli m. in. historycy OBBH w Gdański: dr Izabela Mazanowska i Mateusz Kubicki.
 • Wernisaże w szkołach:
 1. Wrzesień, wernisaż wystawy „Okupacja i zbrodnie niemieckie na Kujawach i Pomorzu Południowym” w Zespole Szkół w Przemystce.
 2. Wrzesień, wernisaż wystawy „Anna Jachnina. Ocalić od zapomnienia”, Szkoła Podstawowa nr 4 w Nakle nad Notecią.
 • Jesienią 2019 r. zostanie opublikowana kolejna monografia pojedynczego miejsca zbrodni pomorskiej – „Radzim 1939” autorstwa Izabeli Mazanowskiej oraz drugie, uzupełnione wydanie jej książki „Karolewo 1939” z filmem dokumentalnym o tym samym tytule.
 • W październiku Urząd Marszałkowski w Toruniu we współpracy z Delegaturą IPN w Bydgoszczy opublikuje wspomnienie Wacława Jurgońskiego „Od Szczeglina do KL Dachau. Kronika przeżyć (1940-1945)”. Wstęp i opracowanie Tomasz Ceran, recenzja prof. dr hab Jan Sziling.
 • 22 listopada Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu i OBBH w Gdańsku organizują konferencję naukową „Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939” połączoną z warsztatami historycznymi dla młodzieży i emisją filmu dokumentalnego z cyklu Zbrodnia Pomorska 1939 odc. 3 „Szpęgawsk 1939” w reż. S. Bartkowskiego z Unisławskiego Towarzystwa Historycznego. 
 • W Semie RP złożony zostanie poselski projekt uchwały upamiętniającej ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939. 

​Zachęcamy także do zapoznania się z dotychczasowymi publikacjami i wystawami IPN Gdańsk poruszającymi tematykę II wojny światowej. 

Zapomniani kaci Hitlera. »Samoobrona Niemiecka« na Pomorzu Gdańskim (Selbstschutz Westpreussen) w Polsce w 1939 r.

Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r.

Zbrodnia pomorska 1939

Paterek 1939. Zbrodnia i pamię

Karolewo 1939. Zbrodnie w obozie Selbstschutz Westpreussen

Kapitan ostatni opuszcza swój statek... Józef Władysław Bednarz (1879–1939

do góry