Nawigacja

Aktualności

Międzynarodowy Tydzień Archiwów – 3-9 czerwca 2019

W akcję włącza się Oddziałowe Archiwum IPN w Gdańsku.

Międzynarodowy Tydzień Archiwów trwający od 3 do 9 czerwca jest dobrą okazją do przypomnienia o roli archiwów dla zachowania pamięci zbiorowej narodów i społeczeństw.

Święto to jest obchodzone od 2008 roku i upamiętnia utworzenie pod auspicjami UNESCO Międzynarodowej Rady Archiwów w 1948 roku. Ideą tego wydarzenia jest m.in. rozwój i ułatwienie dostępu do światowych zasobów archiwalnych.

W tym roku archiwa w Polsce będą promować w różnych formach swoje zbiory. Archiwa pomorskie z inicjatywy pracowników Archiwum KK NSZZ „Solidarność”, Archiwum Państwowego w Gdańsku oraz jego gdyńskiego Oddziału, Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku, Archiwum Zakładowego i Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego, Archiwum Zakładowego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Archiwum Zakładowego Sądu Rejonowego w Starogardzie Gdańskim, gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich oraz Fundacja „Archiwa pomorskie” im. Stanisława Flisa przygotowały specjalną prezentację multimedialną promującą „Archiwa na Pomorzu”.

Prezentacja ukazuje najważniejsze funkcje każdego archiwum, tj. gromadzenie i przechowywanie archiwaliów, zabezpieczanie i ewidencjonowanie zgromadzonych zbiorów,  udostępnianie dokumentów  oraz popularyzowanie wiedzy o archiwach i ich zasobach. W materiale promującym archiwa pomorskie umieszczone zostały najcenniejsze archiwalia przechowywane w danej instytucji tj. dokumenty, fotografie, plakaty, ulotki itp., a także obraz przedstawiający codzienną pracę i trud archiwisty.

Zapraszamy do obejrzenia przygotowanej prezentacji (do pobrania) oraz filmu (poniżej). 

 

 

do góry