Nawigacja

Aktualności

Uroczyste otwarcie wystawy przygotowanej przez Biuro Edukacji Narodowej IPN pt. „Wybory czerwcowe 1989 r. Bydgoszcz-Toruń-Włocławek” – Toruń, 2 czerwca 2019

Uroczystość wpisała się w wydarzenie „30 lat wolności”.

W Toruniu 2 czerwca miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy przygotowanej przez Biuro Edukacji Narodowej IPN pt. „Wybory czerwcowe 1989 r. Bydgoszcz-Toruń-Włocławek” (WYSTAWA WRAZ Z KARTĄ PRACY DO POBRANIA NA DOLE STRONY) z udziałem marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego, przewodniczącego Społecznego Komitetu Solidarni – Toruń Pamięta marszałka Jana Wyrowińskiego, dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosława Golona oraz zaproszonych gości, w tym uczestników wydarzeń sprzed 30 lat.

Wystąpienie inaugurujące wystawę wygłosił dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon, bardzo mocno podkreślając rangę Pierwszej Pielgrzymki Ojca Świętego, a następnie charakteryzując przemiany polityczne lat 1989-1993, gdy Polska w znacznej mierze odzyskała pełną suwerenność i mimo bardzo licznych problemów rozpoczęła budowę systemu demokratycznego. Następnie uczestnicy, poprzedzani przez orkiestrę, przemaszerowali przez Stare Miasto do amfiteatru w Muzeum Etnograficznym, gdzie wzięli udział w dalszej części uroczystości, w tym w koncercie upamiętniającym wydarzenia sprzed 30 lat.

–Dokładnie w 40. rocznicę Pierwszej, Najważniejszej Pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny, w Toruniu upamiętniono jedno z wielu następstw tej niezwykle owocnej Misji Jana Pawła II, późniejszego Świętego. W ramach obchodów skoncentrowano się głownie na wydarzeniach sprzed 30 lat, ale w wystąpieniach podnoszono także 10 lat wcześniejsze wydarzenie o randze prawdziwie fundamentalnej. Dodajmy, że wystawę IPN o czerwcowych wyborach zaprezentowano przy toruńskim kościele św. Ducha OO. Jezuitów, a z tej części toruńskiego Rynku tylko kilkusetmetrowy spacer do Katedry św. Janów oraz do Kościoła Wniebowzięcia NMP, co dobrze podkreślało rolę i rangę Kościoła w polskiej drodze do wolności – mówi prof. M. Golon. 

Wystawa IPN składa się z 13 plansz na których przedstawiono najważniejsze zagadnienia dotyczące kampanii i samego głosowania: drogę do wyborów, sposób typowania kandydatów, kampanię wyborczą opozycji, kampanię wyborczą koalicji, działania SB przed wyborami oraz głosowanie i wyniki.

Wystawa jest skróconą i zmienioną wersją ekspozycji przygotowanej w 2009 r. przez BEP IPN Delegaturę w Bydgoszczy. Autorką ekspozycji jest dr Kamila Churska-Wołoszczak z Delegatury IPN w Bydgoszczy.

Wystawa będzie prezentowana w Toruniu do 17 czerwca: Rynek Staromiejski (2-10 czerwca) i plac przed Urzędem Marszałkowskim (10-17 czerwca).

Ekspozycja znajdzie się także w Bydgoszczy oraz we Włocławku: Bydgoszcz, 4-14 czerwca, Plac przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim; Włocławek, 4-14 czerwca, Plac Wolności.

Wystawa dostępna dla wszystkich (do pobrania). Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z Kartą Pracy skierowaną do nauczycieli, którzy zechcą przeprowadzić zajęcia plenerowe z uczniami z wykorzystaniem ekspozycji.

Bardzo atrakcyjnym dodatkiem do uroczystości było zaprezentowanie na pobliskim placu przed Urzędem Marszałkowskim bardzo ciekawej wystawy w przenośnych kontenerach, poświęconej podziemnej drukarni z okresu konspiracji solidarnościowej. W przyszłości planowane jest wykorzystanie tej mobilnej, kontenerowej wystawy do działań edukacyjnych w całym województwie. 

do góry