Nawigacja

Aktualności

Gdańskie Święto Największego Pancernego Bohatera w dziejach Rzeczypospolitej – Niezwyciężonego i Niezwykłego Generała Stanisława Maczka – 18 maja 2019

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza na uroczystość upamiętniającą Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939–1945, która odbędzie się 18 maja 2019 r. (w sobotę) u stóp pomnika generała Stanisława Maczka na placu gen. Maczka u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego na Strzyży. Wydarzenie organizuje Miasto Gdańsk.

  • Pomnik gen. Stanisława Maczka w Gdańsku-Strzyży (2018 r.)

Początek uroczytości o godz. 9.45. W programie: odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, wystąpienie prezydenta Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz prezesa Zarządu Wojewódzkiego Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie mjr. w st. spocz. Edmunda Popielińskiego, modlitwa, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów u stóp pomnika oraz odegranie pieśni wojskowej – Czerwonych Maków na Monte Cassino.

W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Insytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Gdańsku.

***

Stanisław Maczek (1892–1994) trwale zapisał się na kartach historii Polski. Z wykształcenia filozof, miłośnik literatury ojczystej poświęcił się służbie wojskowej, stając się ojcem polskiej broni pancernej. Głośno było o nim już podczas walk o niepodległość i granice Polski po zakończeniu I wojny światowej.

Sławę przyniósł mu jednak udział w II wojnie światowej – w kampanii wrześniowej 1939 r. dowodził pierwszą wielką zmotoryzowaną jednostką Wojska Polskiego – 10. Brygadą Kawalerii, następnie w walkach na terenie Francji w 1940 r. – 10. Brygadą Kawalerii Pancernej, od lutego 1942 r. – 1. Dywizją Pancerną, która uczestniczyła w końcowych działaniach operacji „Overlord”, a po zwycięskiej bitwie pod Falaise w wyzwalaniu Belgii i Holandii. O popularności generała zadecydował nie tylko jego talent dowódczy, lecz także dbałość o żołnierzy, nieszafowanie ich życiem. Zyskał też sympatię mieszkańców wyzwalanych terenów, którzy doceniali zarówno fakt oswobodzenia, jak i to, że dzięki jego umiejętnościom taktycznym ich miasta nie zostały zniszczone. Po wojnie dzielił los żołnierzy polskich na emigracji. Przez władze komunistyczne został pozbawiony obywatelstwa polskiego.

 

Instytut Pamięci Narodowej poświęcił wielkiemu Polakowi broszurę z serii Patroni naszych ulic
(do przeczytania i pobrania – link).

do góry