Nawigacja

Aktualności

Uroczystości 41. rocznicy powstania Wolnych Związków Zawodowych 1978–1980 – Gdańsk, 29 kwietnia 2019

W Gdańsku odbyły się uroczystości 41. rocznicy utworzenia Wolnych Związków Zawodowych 1978–1980. Podobnie jak w 2018 r. pragnęliśmy uhonorować ludzi niezłomnych serc i bohaterskich postaw, zasłużonych w walce o wolną i niepodległą Polskę. „»Byli pierwszą kadrową« naszej najnowszej niepodległości” – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek o działaczach WZZ, rozpoczynając uroczystości.

W trakcie całodniowych uroczystości uhonorowaliśmy zmarłych działaczy, składając kwiaty i zapalając znicze na grobach: Jana Samsonowicza (na Cmentarzu Katolickim w Sopocie), Tomasza Wojdakowskiego, Anny Walentynowicz, Aliny Pienkowskiej, Jana Zapolnika, Macieja Miatkowskiego (na Cmentarzu Srebrzysko), a także na grobie Antoniego Sokołowskiego, pochowanego na Cmentarzu św. Franciszka.

Minęło blisko 40 lat od tej niewyjaśnionej śmierci, nie wiem, czy poznamy prawdę po tak długim czasie, ale ważne jest, abyśmy pamiętali. Dlatego tutaj jesteśmy, dlatego w dawnej Akademii Medycznej zawieszamy tablicę poświęconą Janowi Samsonowiczowi. Ważne jest, aby pozostała pamięć – mówił prezes IPN dr Jarosław Szarek w wywiadzie dla TVP3 Gdańsk, przy grobie Jana Samsonowicza.

Ja bardzo pamiętam Jana Samsonowicza, on był tą osobą, która podpisywała ze mną umowę o pracę w „Solidarności” – wspominała z kolei obecna w trakcie uroczystości europosłanka Anna Fotyga.

 

Pamiętaliśmy także o złożeniu kwiatów przy tablicach działaczy, które odsłoniliśmy w 2018 roku. Były to tablice poświęcone Maryli Płońskiej, Maciejowi Miatkowskimu, Henrykowi Lenarciakowi, Stanisławowi Kowalskiemu i Andrzejowi Butkiewiczowi.

 

W uroczystościach uczestniczyła liczna delegacja Instytutu Pamięci Narodowej z prezesem dr. Jarosławem Szarkiem na czele. Oddział IPN w Gdańsku reprezentował dyrektor – prof. Mirosław Golon, a także Katarzyna Lisiecka, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa (głównego organizatora uroczystości). Gościem wydarzenia była także Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN. Ruch Wolnych Związków Zawodowych pojawił się w latach 1978–1979 w trzech regionach Polski: na Śląsku, na Wybrzeżu Gdańskim i na Wybrzeżu Szczecińskim (Pomorzu Zachodnim), stąd na nasze uroczystości dotarła również delegacja ze Szczecina, na czele z naczelnikiem Oddziałowego Biura Badań Historycznych dr. Sebastianem Ligarskim.

Najważniejszymi gośćmi byli działacze Wolnych Związków Zawodowych, w tym Jan Karandziej i Lech Zborowski. W trakcie uroczystości towarzyszyły nam m.in. rodziny Tomasza Wojdakowskiego, Jana Samsonowicza, Lecha Zborowskiego.

W południe odbyła się główna część uroczystości: odsłonięcie dwóch nowych tablic pamiątkowych. Pierwsza znajduje się w budynku Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a poświęcona została pracownikowi tego zakładu Janowi Samsonowiczowi, natomiast druga – na budynku, w którym zamieszkiwał Tomasz Wojdakowski (al. Grunwaldzka 581). Po poświęceniu tablic odmówiono modlitwę, następnie głos zabrali przedstawiciele Wolnych Związków Zawodowych, członkowie ich rodzin i przedstawiciele IPN. W uroczystości odsłonięcia tablicy Jana Samsonowicza udział wzięła prorektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Edyta Szurowska.

To rodzina zapłaciła najwyższą cenę za jego marzenia o wolnej, niepodległej Polsce. [...] Tacy ludzie jak Tomasz Wojdakowski, gdy przyszła wolna Polska [...] nie byli obojętni [...] ich głos był ważny. Instytut Pamięci Narodowej dziękuje za ich zaangażowanie już w wolnej Polsce – mówił prezes IPN do rodziny Tomasza Wojdakowskiego w trakcie uroczystości odsłonięcia tablicy. 

Uroczystość zakończyła się spotkaniem wspomnieniowo-dyskusyjnym, które odbyło się w siedzibie Oddziału IPN w Gdańsku. Prowadził je Arkadiusz Kazański (pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, specjalizujący się w historii opozycji demokratycznej). Gośćmi wydarzenia byli przedstawiciele Wolnych Związków Zawodowych.

 

Zapraszamy na portal edukacyjny o Wolnych Związkach Zawodowych 1978–80

wzz.ipn.gov.pl

do góry