Nawigacja

Aktualności

110. rocznica urodzin gen. Elżbiety Zawackiej „Zo” – Toruń, 18–19 marca 2019

Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej, Miasto Toruń i 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej zapraszają na obchody 110. rocznicy urodzin. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej. W uroczystościach uczestniczy delegacja IPN Gdańsk na czele z prof. Mirosławem Golonem.

18 marca odbyło się coroczne posiedzenie Rady Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej. Profesor M. Golon, przedstawiciel IPN w Radzie, złożył na pomniku gen. Zawackiej urodzinową wiązankę kwiatów.

Następnego dnia na cmentarzu św. Jerzego odbyło się uroczyste (z asystą wojskową) złożenie kwiatów na grobie Pani Generał. Przemówienie z szeroką prezentacją sylwetki gen. Zawackiej, wygłosił prezydent miasta Torunia Michał Zaleski. W uroczystości wzięła udział delegacja IPN Gdańsk na czele z dyrektorem prof. Mirosławem Golonem.

Warto dodać, że 26 września 2019 r. w przeddzień powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Toruniu, odbędą się uroczystości wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności oraz nagród Świadek Historii z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka. Tego dnia prezes IPN uroczyście złoży kwiaty na grobie i pod pomnikiem gen. Zawackiej, jednej ze współtwórczyni Polskiego Państwa Podziemnego. W ten sposób Instytut rozpocznie wielkie obchody jednego z największych osiągnięć Polaków w dziejach, jakim była Armia Krajowa, najważniejsza część PPP. IPN Gdańsk wsparł także wydanie broszury z biografią gen. Zawackiej.  

Zachęcamy również do obejrzenia materiału filmowego poświęconego gen. Zawackiej przygotowanego przez pracowników Delegatury IPN w Bydgoszczy. 

Jednym z najważniejszych punktów tegorocznych obchodów były Dni Otwarte w Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej, dzięki którym setki mieszkańców Torunia odwiedziło instytucję, a wszyscy po zwiedzaniu wystawy otrzymali publikację, która powstała przy wsparciu OBEN Oddział IPN w Gdańsku. Zachęcamy do zapoznania się z biografią Pani Generał autorstwa dr Katarzyny Minczykowskiej-Targowskiej. Broszura, wydana przy współpracy IPN, liczy 50 stron
 

Z okazjij 110. rocznicy urodzin Pani Generał, w autobusach i tramwajach MZK wyświetlany jest trailer filmu „Emisariuszka” o gen. Zawackiej, w której rolę wcieliła się Katarzyna Bujakiewicz. Premiera trailera odbyła się w ubiegłym roku.

W dniach 14-29 marca Biblioteka Pedagogiczna zaprasza do zwiedzenia wystawy prac laureatów Wojewódzkiego Konkursu pt. „Oni tworzyli naszą historię”. Biblioteka przygotowała również quiz dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych.

1 marca 2019 r. podczas uroczystości z okazji święta Żołnierzy Wyklętych w Warszawie 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zostało nadane imię Generał Elżbiety Zawackiej. Brygada będzie w związku z tym obchodzić swoje święto 10 września – to data zrzutu gen. Zawackiej ze spadochronem w ramach akcji „Neon 4” (10.09.1943 r.).

Trwa również konkurs na stypendium scenariuszowe, które pozwoli zwycięzcy na napisanie scenariusza pełnometrażowego filmu o gen. Zawackiej. Zarysy scenariusza można przesyłać na adres filmozo@zawacka.pl do 30 czerwca 2019 roku. Na zwycięzcę czeka 60 tys. zł.


Gen. prof. dr hab. Elżbieta Zawacka „Zelma”, „Sulica”, „Zo” (1909-2009) – żołnierz KG ZWZ AK, powstaniec warszawski, emisariuszka Komendanta Głównego ZWZ do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie, jedyna kobieta wśród 316. cichociemnych, więzień okresu stalinowskiego, wybitny andragog, wieloletni społecznik, inicjatorka powstania Fundacji „Archiwum Pomorskie Armii Krajowej” (dzisiaj Fundacja gen. Elżbiety Zawackiej). W 2002 r. gen. Zawacka otrzymała nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej IPN. 

Fundacja gen. Elżbiety Zawackiej – najstarszą i stałą formą działalności Fundacji jest Klub Historyczny. Był on zalążkiem powstania Fundacji. „W dniu 24 lutego 1987 roku w Toruniu odbyło się zebranie założycielskie Klubu Historycznego przy Toruńskim Oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Celem Klubu jest szerzenie w społeczeństwie znajomości historii antyhitlerowskiego ruchu oporu na Pomorzu ze szczególnym uwzględnieniem historii Armii Krajowej i TOW Gryf Pomorski oraz utrwalenie w świadomości społecznej tradycji i wartości walki podziemnej toczonej na Pomorzu z hitlerowskim okupantem”. W ciągu pierwszych 10 lat w każdą czwartą środę miesiąca odbywają się spotkania Klubowe. Prelegentami są historycy, kombatanci, autorzy książek. Na spotkania przychodzą członkowie Klubu, harcerze, młodzież szkolna, studenci, żołnierze. Do dzisiaj odbyło się 130 spotkań Klubowych. Dla uczczenia listopadowego Święta Niepodległości każdego roku Fundacja organizuje sesje naukowe i popularnonaukowe. W latach 1989-2008 odbyło się 18 konferencji. Działalność wydawnicza Fundacji nie ogranicza się jednak do publikowania materiałów sesyjnych. W ramach Biblioteki Fundacji wydawane są cztery serie wydawnicze. Fundacja wydaje też Biuletyn. Aby "ocalić od zapomnienia" Fundacja, a wcześniej Klub Historyczny, podejmowała inicjatywy powstawania tablic upamiętniających walkę na Pomorzu i ludzi z nią związanych. Fundacja działa dzięki ofiarności życzliwych władz i instytucji. 

do góry