Nawigacja

Aktualności

Rok 2019 w Tczewie „Rokiem Kazimierza Piechowskiego”

Delegacja IPN złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Piechowskiego, Kustosza Pamięci Narodowej, bohaterskiego uciekiniera z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Rok 2019 został ogłoszony w Tczewie „Rokiem Kazimierza Piechowskiego”. Z tej okazji prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk oraz Justyna Pazda, naczelnik Archiwum IPN Gdańsk, 30 stycznia złożyli kwiaty na grobie bohaterskiego uciekiniera z Auschwtiz.

 

 

Dyrektor IPN Gdańsk wspominał wielkiego tczewianina podczas uroczystości związanych z Dniem Tczewa ustanowionego na pamiątkę wkroczenia do miasta w 1920 r. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera i powrotu Tczewa do Polski.

– Można powiedzieć, że wielki tczewianin, Kazimierz Piechowski był „dzieckiem polskiej niepodległości”. Urodził się 3 sierpnia 1919 roku. Wolna Polska stanowiła dla niego czas wzrastania i wychowania. Był przykładem pracowitości, solidności, odwagi, skromności oraz patriotyzmu. Postać Kazimierza Piechowskiego bardzo silnie wpisuje się również w obchodzoną w tym roku 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – podkreślił prof. M. Golon.

Kazimierz Piechowski (1919-2017) był harcerzem, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, z którego brawurowo uciekł. Więziony w czasach stalinowskich.

Urodził się w podtczewskich Rajkowach. Przed wojną działał w Związku Harcerstwa Polskiego. Po wybuchu II wojny światowej w 1939 r. wraz z kolegą z drużyny harcerskiej Alfonsem „Alkiem” Kiprowskim próbował przedostać się na Węgry, a stamtąd  do polskiej armii we Francji. Obaj zostali schwytani przez patrol niemiecki w pobliżu granicy, aresztowani i torturowani. Z aresztu trafili do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Dotarł do obozu w drugim transporcie od czasu jego utworzenia, miał numer 918 i był świadkiem wszystkich zbrodni dokonywanych przez Niemców m.in. uczestniczył w apelu, podczas którego na śmierć został wysłany o. Maksymiliana Kolbe, oddając życie za Franciszka Gajowniczka.  

Z obozu uciekł po dwóch latach pobytu, wykradając esesmańskie mundury i samochód. O tej brawurowej ucieczce Katy Carr, angielska piosenkarka polskiego pochodzenia napisała utwór „Kommander’s Car”

Po ucieczce wstąpił do Armii Krajowej, w szeregach której walczył do końca wojny.

W 1945 roku powrócił do Tczewa. Zapisał się na politechnikę i podjął pracę w fabryce. Zadenuncjował go komunistyczny aktywista. Po donosie, jako nieujawniony żołnierz podziemia zbrojnego, został aresztowany przez UB i skazany na 10 lat więzienia. Zwolniony po siedmiu latach, kontynuował studia i, uzyskawszy tytuł inżyniera, pracował w Stoczni Gdańskiej.

Instytut Pamięci Narodowej nadał mu tytuł Kustosza Pamięci Narodowej. W styczniu 2006 r. na wniosek senatora RP Macieja Płażyńskiego Rada Miasta Tczewa nadała mu tytuł honorowego obywatela Tczewa.

Zachęcamy także do przeczytania i obejrzenia dwóch rozmów z Kazimierzem Piechowskim. 
 
Uciec przeznaczeniu  rozmowa pochodzi z roku 2012. 
 
Spotkanie z Kazimierzem Piechowskim w 75. rocznicę ucieczki z KL Auschwitz – rozmowa pochodzi z roku 2017. 

do góry