Nawigacja

Aktualności

IPN Gdańsk przekazał szkołom z ukraińskim językiem nauczania podręczniki do historii Polski

Obie opracowane przez IPN publikacje w języku ukraińskim to bogato ilustrowane i starannie opracowane edytorsko wydawnictwa, będące znakomitym kompendium wiedzy o dziejach Polski od czasów Mieszka I po dziś dzień.

W grudniu 2018 roku zwróciliśmy się do trzech szkół z ukraińskim językiem nauczania, jakie funkcjonują w miastach północnej Polski (Bartoszyce, Biały Bór, Górowo Iławeckie), z propozycją nieodpłatnego przekazania podręczników do historii Polski w języku ukraińskim. 

Ze względu na szybki odzew oraz duże zainteresowanie naszą ofertą ze strony dyrekcji placówek, zarówno podręcznik „Polszcza. Narys istoriji”, jak i przewodnik „Putiwnyk s istoriji Polszczi”, przygotowaliśmy do wysyłki w większym niż początkowo zakładaliśmy nakładzie (odpowiednio 400 i 200 egz.). 

Obie opracowane przez Instytut Pamięci Narodowej publikacje to bogato ilustrowane i starannie opracowane edytorsko wydawnictwa, będące znakomitym kompendium wiedzy o dziejach Polski od czasów Mieszka I po dziś dzień. 

Dzięki ofiarności naszego kierowcy Mirosława Teleja, który wykonał dwa całodzienne kursy na Warmię i w zachodniopomorskie, z naszych opracowań uczniowie mogą korzystać już od dziś.  

Cieszymy się, że książki trafiły w odpowiednie ręce, służąc w codziennej edukacji naszym młodym ukraińskim przyjaciołom, zgodnie z hasłem „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

Jesteśmy przekonani, że w imię wspólnej, choć nie zawsze łatwej przeszłości, w imię budowania przyjaznych, dobrosąsiedzkich stosunków między naszymi narodami, warto, aby młodzież znała nie tylko historię swojego kraju, ale również otwierała się na wrażliwość i pamięć historyczną sąsiada. 

Wierzymy, że nasza oferta stanie się początkiem dobrej współpracy pomiędzy Biurem Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku a młodzieżą ukraińskiej diaspory województw pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Zachęcamy naszych ukraińskich partnerów do korzystania z oferty edukacyjnej IPN Gdańsk.

do góry