Nawigacja

Aktualności

Nie żyje Jan Wojewoda, jeden z liderów strajku w gdańskiej komunikacji w Sierpniu’80

15 sierpnia 1980 r. był jednym z liderów strajku komunikacji w zajezdni autobusowej przy ul. Karola Marksa (obecnie J. Hallera) w Gdańsku. Został wybrany przez załogę przewodniczącym komitetu strajkowego.

Jan Wojewoda, ur. 1 marca 1942 r. w miejscowości Jeleń w powiecie tczewskim, zmarł 6 stycznia 2019 r. w Gdańsku. Z wykształcenia był krawcem. Od 1972 do 1997 r. pracował jako kierowca autobusu i kontroler biletów w Zakładzie Komunikacji Miejskiej w Gdańsku.

15 sierpnia 1980 r. był jednym z liderów strajku komunikacji w zajezdni autobusowej przy ul. Karola Marksa (obecnie J. Hallera) w Gdańsku. Został wybrany przez załogę przewodniczącym komitetu strajkowego. Wziął udział w rozmowach z m.in. Tadeuszem Fiszbachem I sekretarzem KW PZPR w Gdańsku, w czasie których wynegocjował korzystne dla pracowników komunikacji warunki zakończenia strajku. Jednak załoga odrzuciła to porozumienie, chcąc dalej strajkować w solidarności z Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym w Stoczni Gdańskiej. Wtedy Jan Wojewoda został odwołany z funkcji przewodniczącego KS.

Pogrzeb odbył się 10 stycznia br. na gdańskim cmentarzu Łostowice.

do góry