Nawigacja

Aktualności

Promocja książki „Pruszcz Gdański – miasto i powiat w latach II wojny światowej” – Pruszcz Gdański, 12 grudnia 2018

Współautorką publikacja jest dr Monika Tomkiewicz z IPN Gdańsk.

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim 12 grudnia odbyła się promocja książki pod redakcją prof. Piotra Semków „Pruszcz Gdański – miasto i powiat w latach II wojny światowej".

Książka dokumentuje sytuację społeczno-polityczną powiatu gdańskiego przed wojną oraz w okresie jej trwania. Autorami zamieszczonych w niej artykułów są pracownicy trójmiejskich ośrodków naukowych (wśród nich dr Monika Tomkiewicz z Oddziału IPN w Gdańsku) i lokalni badacze i historycy.

Cykl siedmiu artykułów otwiera Marek Kozłow, który ukazuje sytuację społeczno-polityczną Pruszcza i powiatu latem 1939 roku, w dalszej części opisuje sytuację regionu w latach okupacji niemieckiej. W tę tematykę wpisał się również dr Artur Jędrzejewski, który przedstawił sytuację polityczno-wojskową na pograniczu polsko-gdańskim.

Dr Jan Daniluk scharakteryzował niemieckie organizacje NSDAP, policję oraz SS w powiecie, a dr Maciej Bakun podjął próby kolejnego uzupełnienia historii pruszczańskiego lotniska. Bartosz Gondek opisał ostatnie lata rządów niemieckich i początek kształtowania się administracji polskiej na tym terenie. Eksterminacją ludności na terenie miasta i powiatu obszernie zajęły się Elżbieta Grot oraz dr Monika Tomkiewicz.

W rozdziale „Ausrotten” – eksterminacja na terenie miasta i powiatu 1939-1945” autorki omówiły funkcjonowanie obozów pracy oraz filii obozu koncentracyjnego KL Stutthof tj. Aussenarbeitslager Praust bei Danzig (mieszczącego się na pruszczańskim lotnisku); obóz w Rusocinie koło Pruszcza (obóz Niemieckich Kolei Państwowych) oraz  Zvilgefangenenlager Grenzdorf.

Rozważania uzupełniły informacjami o ewakuacji lądowej więźniów w 1945 roku. Najcenniejsze w prezentowanej pracy są wyniki kwerend prowadzonych w niemieckich archiwach, które ujawniły nieznane do tej pory badaczom fakty.

do góry