Nawigacja

Aktualności

Bard Solidarności gra dla swoich kolegów – Stoczniowców

W Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbędzie się koncert pt: „Pamięci Stoczniowców – zakłóćmy ciszę”. Partnerem wydarzenia jest IPN Gdańsk.

W Sali BHP Stoczni Gdańskiej 18 grudnia o godz. 18.00 odbędzie się koncert pt. „Pamięci Stoczniowców – zakłóćmy ciszę”, podczas którego zagra wraz zespołem bard Solidarności i uczestnik strajków z lat 70’ i 80’ Zbigniew Stefański. Swoje utwory i koncert dedykuje kolegom Stoczniowcom. Wstęp wolny.

– Nasz występ to okazja do wspomnień tego, co działo się w Stoczni Gdańskiej przed 1989 rokiem. Część z nich jest bolesna, bo dotyczy moich kolegów, którzy ponieśli największą ofiarę podczas strajków, czy stanu wojennego i zostali zamordowani. Pamięć o nich powinna trwać wiecznie, gdyż walczyli za wiarę w wolność i dobrobyt. Im dedykuję moją twórczość. Wielu uczestników strajków – Stoczniowców spotykam codziennie i mimo, że nie znamy się dobrze, nawet rzadko rozmawiamy, to mamy świadomość, że łączy nas szczególna więź. Stocznia Gdańska to dla nas nie tylko praca to był nasz dom, nasz powiew wolności i solidarności – opowiada Zbigniew Stefański, bard Solidarności.

– Nasze wydarzenie to upamiętnienie Ofiar Grudnia 70’, stanu wojennego, a także oddanie hołdu tym wszystkim, którzy w latach 80-tych strajkowali w Stoczni Gdańskiej, będąc członkami NSZZ Solidarność. Chcemy to uczynić poprzez koncert muzyczny Zbigniewa Stefańskiego, który poza własną, autorską muzyką, będzie opowiadał o swoich wspomnieniach i refleksjach. Koncert w Sali BHP będzie swego rodzaju aktywacją zespołu Zbigniew Stefański BAND, który przez wiele lat grywał opowiadając o tym, co działu się w Stoczni Gdańskiej i jej historii – mówi Andrzej Jaworski, prezes Stowarzyszenia myGdańsk.pl, organizator koncertu.

Zbigniew Stefański to stoczniowiec i bard lat 80-tych. Lider zespołu Zbigniew Stefański BAND, członek NSZZ Solidarność, kibic Lechii Gdańsk. Swój pierwszy strajk rozpoczął wraz z innymi pracownikami Stoczni Gdańsk w czerwcu 1976 roku. Odmówił wtedy wykonywania pracy i wraz ze swoimi kolegami udał się pod budynek dyrekcji by żądać cofnięcia podwyżki cen żywności. Był wtedy pracownikiem Wydziału Aa04 – drukarni stoczniowej.

Po strajku został zwolniony i zmuszony do przeniesienia na produkcję. Do dziś jest malarzem i piaskarzem. Bardem Solidarności został podczas strajku sierpniowego 1980 roku. Wtedy to na wydziałach Stoczni Gdańskiej, a później na bramach grał autorskie piosenki opowiadające o tym, co działo się w Polsce i podczas strajków. Uczestniczył we wszystkich strajkach w latach 80-tych. W 1988 roku m.in. ze Sławomirem Adamskim i Gerhardem Kreinbring założyli grupę „Solidarność DYM”, która angażowała się w pracę poligraficzną, protesty, a zwłaszcza zadymy. Komuniści nazywali ich najbardziej radykalnym skrzydłem wśród młodych robotników. Już w połowie lat 80-tych nagrał kasetę z protest-songami, która dystrybuowana była w Niemczech, a w 1990 roku solową płytę „Jesteśmy Solidarność”.

W 2011 roku Zbigniew Stefański za namową najbliższych postanowił wrócić do grania wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami z Trójmiasta. Do dzisiaj współpracuje z Mieczysławem Pawlakiem. Ze względu na tematykę tekstów większość utworów, jego program znakomicie wpisuje się w tak ważne nie tylko dla Gdańska tematy jak Solidarność i strajki w Stoczni Gdańskiej. Słyszymy w nich problematykę nie tylko pomorską np. Żarnowiec, ale też taką, jak zupełnie nam współczesna walka o demokrację bezpośrednią. W tekstach odnajdujemy przede wszystkim klimat protest-songu oraz sprzeciw wobec zła i niszczenia takich wartości jak Bóg, Ojczyzna i rodzina. Ta muzyka prócz samych wrażeń artystycznych jest ciekawą lekcją historii oraz głosem buntu o wydźwięku społecznym.

Podczas Koncertu w Sali BHP zespół wystąpi w składzie: Zbigniew Stefański – gitara, wokal, Mieczysław Pawlak – perkusja, Krzysztof Sulej – gitara basowa, Staszek Jackiewicz – instrumenty klawiszowe.

Partnerem wydarzenia jest IPN Gdańsk.  

do góry