Nawigacja

Aktualności

Stan wojenny – nieznana historia. IPN Gdańsk prezentuje unikatowe, niepublikowane wcześniej nagranie

Członkowie załogi trawlera „Regulus” skarżą się na brak kontaktu z krajem, mówią wręcz o niszczeniu wysyłanych przez nich listów, pytają o legalność wprowadzenia stanu wojennego i jego przyczyny. Co stało się później?

Podczas opracowywania akt Prokuratury Marynarki Wojennej w Gdyni została znaleziona kaseta zawierająca unikatowe nagranie ze spotkania w dniu 31 grudnia 1981 r. załogi trawlera „Regulus” (stojącego w kanadyjskim porcie Vancouver) z wicekonsulem PRL Jazerskim.

Rozmowa była efektem wydarzeń, do jakich doszło na statku po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. W dniach 24 i 29 grudnia 1981 r. zeszło ze statku 6 rybaków, natomiast wśród pozostałej załogi panował niepokój i wzburzenie. Nagranie oddaje atmosferę spotkania, podczas którego dyplomata PRL próbujący uspokoić rybaków sloganami i propagandowym obrazem sytuacji w Polsce, musi zmierzyć się z niewygodnymi pytaniami, na które nie potrafi znaleźć odpowiedzi.

 

 

Członkowie załogi skarżą się na brak kontaktu z krajem, mówią wręcz o niszczeniu wysyłanych przez nich listów, pytają o legalność wprowadzenia stanu wojennego i jego przyczyny. Niepokoją się o rodziny i ich zaopatrzenie materialne (wypłaty) w związku z postojem statków w portach.

Spotkanie nie rozładowało atmosfery na „Regulusie”. Od 11 do 13 stycznia 1982 r. na statku doszło do strajku i pikietowania jednostki, o czym informował m.in. „Głos Ameryki”. 

Prezentujemy materiały pochodzące z zespołu akt Marynarki Wojennej w Gdyni [1945] 1946-1996 [2006], fragment nagrania ze spotkania oraz notatkę urzędową sporządzoną w dniu 30 kwietnia 1982 r. przez podprokuratora Prokuratury Marynarki Wojennej w Gdyni opisującą wydarzenia na „Regulusie”, oznaczone sygnaturą IPN Gd 267/8051 t. 1, t. 2.

do góry