Nawigacja

Aktualności

Zapraszamy na pokazy wyjątkowego filmu „Karolewo 1939”

Konsultantami filmu byli pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej: prok. OKŚZpNP w Gdańsku Mieczysław Góra i dr Izabela Mazanowska. IPN jest jedną z instytucji, które przyczyniły się do powstania tej produkcji.

Zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce to nie tylko obozy koncentracyjne czy obozy zagłady. W pierwszych miesiącach okupacji dziesiątki tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej zostało bestialsko zamordowanych przez swoich niemieckich sąsiadów służących w lokalnych formacjach Selbstschutzu. Najmniej znanym z głównych miejsc kaźni polskiej ludności cywilnej z jesieni 1939 r. jest Karolewo w powiecie sępoleńskim. Niespełna dwudziestu członków organizacji Selbstschutz Westpreussen w ciągu 82 dni zabiło tam w brutalny sposób co najmniej 1781 osób. Blisko 400 ofiar udało się zidentyfikować.

O tragicznych wydarzeniach sprzed niemal 80 lat opowiada film „Karolewo 1939”.

Jego konsultantami byli pracownicy IPN: prok. OKŚZpNP w Gdańsku Mieczysław Góra i dr Izabela Mazanowska. Instytut Pamięci Narodowej jest także jedną z instytucji, które przyczyniły się do powstania tej produkcji. Obraz został zrealizowany przez Unisławskie Towarzystwo Historyczne.

W kontekście filmu warto przypomnieć o wydanej przez IPN książce dr Izabeli Mazanowskiej z Delegatury IPN w Bydgoszczy pt. „Karolewo 1939. Zbrodnie w obozie Selbstschutz Westpreussen”. To pierwsza monografia dotycząca obozu w Karolewie opisująca popełnione zbrodnie nie tylko z perspektywy ofiar, ale także sprawców – niemieckich sąsiadów. Książka prezentuje najnowsze ustalenia dotyczące tych tragicznych wydarzeń. 

Kolejne pokazy odbędą się:

  • 1 października o godz. 15.30 i 16.00 w Domu Kultury w Sośnie
  • 7 października w Bibliotece w Kamieniu Krajeńskim
  • 18 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Pomorskim o godz. 18.30
  • 22 listopada o godz. 17.30 w Urzędzie Miasta w Kcyni. Organizator zapewnia możliwość zakupienia książki
  • 28 listopada o godz. 17.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Wstęp wolny. 
do góry