Nawigacja

Aktualności

Akcja Niepodległość – Gdańsk, Gdynia, Gniewino, Wejherowo, wrzesień – listopad 2018

Stowarzyszenie Strzebielinek ma zaszczyt zaprosić na cykl spotkań, wykładów i wystaw zorganizowanych dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wydarzenie objął patronem honorowym Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

PROGRAM
(na wszystkie wydarzenia wstęp wolny)

 

20 września 2018 r. (czwartek)
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
(ul. Zawiszy Czarnego 1B)

  • Godz. 12.00 – wystawa broni palnej używanej podczas walk o Westerplatte z kolekcji Tomasza Ługiewicza. Prezentacja unikalnego karabinu wz.1938 M (Maroszek).
  • Godz. 17.00  wykład Andrzeja Drzycimskego o obronie Westerplatte i wykład Tomasza Ługiewicza o broni palnej używanej podczas walk o Westerplatte.

 

27 września 2018 (czwartek)
Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku
(pl. Władysława Bartoszewskiego 1)

  • Godz. 12.00  wystawa broni palnej używanej przez żołnierzy wyklętych z kolekcji Tomasza Ługiewicza. Prezentacja unikalnego karabinu wz. 1938 M (Maroszek).
  • Godz. 17.00  wykład Leszka Żebrowskiego o Żołnierzach Wyklętych i wykład Tomasza Ługiewicza o broni palnej używanej przez Żołnierzy Wyklętych.

 

25 pażdziernika 2018 (czwartek)
Filharmonia Kaszubska w Wejherowie
(ul. Sobieskiego 255)

  • Godz. 12.00  wystawa broni palnej używanej podczas walk o Westerplatte z kolekcji Tomasza Ługiewicza. Prezentacja unikalnego karabinu wz.1938 M (Maroszek).
  • Godz. 17.00  wykłady pod wspólnym tytułem „Od Westerplatte do Piaśnicy” (Andrzej Drzycimski: „Westerplatte”, Teresa Patsidis: „Piaśnica”, Tomasz Ługiewicz: „Broń Drugiej Wojny Światowej”.

 

9 listopada 2018 (piątek)
Centrum Kultury, Sportu, Turystyki w Gniewinie
(ul. Sportowa 1)

  • Godz. 12.00  wystawa broni palnej używanej podczas walk o Westerplatte z kolekcji Tomasza Ługiewicza. Prezentacja unikalnego karabinu wz.1938 M (Maroszek).
  • Godz. 17.00  wykład Andrzeja Drzycimskego o obronie Westerplatte i wykład Tomasza Ługiewicza o broni palnej używanej podczas walk o Westerplatte.

 

Partnerzy i współorganizatorzy: Solidarność Region Gdański, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, Filharmonia Kaszubska w Wejherowie, Prezydent Miasta Wejherowo, Gmina Gniewino, PKS Gdynia S.A. i Tomasz Ługiewicz (właściciel jednej z największych w Polsce kolekcji broni z okresu drugiej wojny światowej w rękach prywatnych. Wybrane egzemplarze z jego kolekcji posłużą jako ilustracja wykładów. Na wystawach prezentowana będzie również broń z kolekcji Romana Bieleckiego, Krzysztofa Gąsiora oraz Jędrzeja Słupeckiego).

Stowarzyszenie Strzebielinek pragnie gorąco podziękować wszystkim partnerom i współorganizatorom Akcji Niepodległość.

Informacje o kolejnych spotkaniach, wykładach i wystawach zorganizowanych w ramach cyklu Akcja Niepodległość przez Stowarzyszenie Strzebielinek można będzie znależć na portalu www.Strzebielinek.pl.

do góry