Nawigacja

Aktualności

Inauguracja roku szkolnego z niepodległościowym upominkiem dla pierwszoklasistów od IPN – Krokowa, Wierzchucino, 3 września 2018

W ramach akcji „Mój pierwszy zeszyt” z okazji 100-lecia Niepodległej odwiedziliśmy Szkołę Podstawową im. kadm. Włodzimierza Steyera w Krokowej oraz Szkołę Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Wierzchucinie. Każda z nich liczy kilkuset uczniów.

W uroczystościach wzięli udział: Pomorski Wicekurator Oświaty Małgorzata Bielang, wójt gminy Krokowa Adam Śliwicki oraz delegacja IPN Oddziału w Gdańsku na czele z dyrektorem prof. Mirosławem Golonem.

Inauguracja roku szkolnego 2018/2019 rozpoczęła się od Mszy Świętej w intencji nauczycieli, rodziców i licznie zgromadzonych uczniów w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krokowej. Po Eucharystii zaproszeni goście udali się do Szkoły Podstawowej im. kadm. Włodzimierza Steyera. Tam odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019, w trakcie której głos zabrał m.in. prof. Mirosław Golon. Zwrócił się do uczniów:

Na okładce tego zeszytu macie postać związaną z odzyskaniem Niepodległości [...] Mam nadzieję, że te zeszyciki przypomną Wam i Waszym rodzicom jak ważne jest to stulecie odzyskania Niepodległości.

Dyrektor Oddziału zwracając się do wszystkich zebranych na inauguracji roku szkolnego, uczniów wszystkich klas, rodziców i nauczycieli, szczególnie mocno starał się adresować swoje słowa do najmłodszych, do uczniów klas pierwszych. Podkreślając symboliczne znaczenie upominku jakim są zeszyty z „Ojcami Niepodległości” oraz długopisy z niepodległościowym logo, starał się dzieci zainteresować wielką rocznicą jaką jest Stulecie Odzyskania Niepodległości. Zwrócił uwagę, że obok postaci z bajek czy np. ładnych widoków, w tym roku na jednym czy dwóch zeszytach (zostawiono w szkołach dwa razy więcej zeszytów niż pierwszaków) zobaczą prawdziwych bohaterów naszej historii. Ludzi bardzo odważnych, bardzo pracowitych i bardzo mądrych. Ludzi, którzy poświęcili swoje umiejętności Naszej Ojczyźnie i dzięki Nim odzyskaliśmy Niepodległości. Teraz, gdy już w wolnej Polsce żyjemy i panuje szczęśliwie pokój wielkim zadaniem dla wszystkich uczniów, także dla tych najmłodszych, którzy otrzymują „mój pierwszy zeszyt” z wizerunkami marszałka Józefa Piłsudskiego, generała Józefa Hallera, czy premiera Ignacego Paderewskiego, jest umacniać Ojczyznę dobrą nauką i postawą społeczną, jak największą aktywnością dla dobra wspólnego. Zakończył życzeniami aby wszystkim uczniom nowy rok szkolny jak najlepiej się udał, a szczególnie pierwszoklasistom, gdyż to im sukces edukacyjny jest zawsze najbardziej potrzebny – dla naszego wspólnego dobra.

Z okazji 100. rocznicy odrodzenia Niepodległej, wszyscy pierwszoklasiści otrzymali od Instytutu Pamięci Narodowej upominek w postaci zeszytu do języka polskiego z wizerunkiem Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Józefa Hallera oraz Ignacego Jana Paderewskiego.

 

Następnie Pomorska Wicekurator Oświaty oraz przedstawiciele IPN udali się do Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Wierzchucinie, gdzie odbyło się uroczyste wręczenie „Zeszytów niepodległości” miejscowym pierwszoklasistom. Ważnym elementem uroczystej inauguracji roku szkolnego było złożenie przez delegację uczniów wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary wojny. Warto w tym miejscu podkreślić, że kończące swoje funkcjonowanie Gimnazjum w Wierzchucinie, którego znaczną część (obecnie klasy VII i VIII) oraz tradycję przejmie powiększona Szkoła Podstawowa, ma jako patrona wybitnego Kapłana i Patriotę Księdza Alfonsa Radomskiego (1904-1962), który był proboszczem w Wierzchucinie od 1932 aż do śmierci w 1962 roku. Był drugim proboszczem w historii parafii, która została utworzona w 1928 roku, po wydzieleniu jej ternu od parafii w Żarnowcu, a kościół konsekrowano w 1931 roku. Pomimo groźby niemieckich represji wierzchuciński proboszcz w czasie okupacji bronił polskości i ją kultywował. Przez trzydzieści lat posługi w wierzchucińskiej parafii zasłynął jako dobry i troskliwy duszpasterz.

W kolejnych dniach i tygodniach podobny upominek otrzymają od IPN wszyscy uczniowie klas pierwszych w całej Polsce, a na terenie gdańskiego oddziału IPN z województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Warto dodać, że inauguracji roku szkolnego w Krokowej towarzyszyło otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości” wpisującej się w biało-czerwony szlak „Moja Niepodległa”.

W głównej części ekspozycji prezentowane są postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych „Ojców Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych.

***

Wracając z Wierzchucina, z akcji „Mój pierwszy zeszyt” odwiedziliśmy Pomnik Trybuna Kaszubów Antoniego Abrahama w Zdradzie. Antoni Abraham był bohaterem starań o przyłączenie Kaszub do odrodzonej Polski. Pomnik (z zegarem i kurantem) stoi tutaj od 2003 r.

 

Informacja o dystrybucji zeszytów:

Anna Kozłowska
tel. 58 669 40 24
anna.kozlowska@ipn.gov.pl

do góry