Nawigacja

Aktualności

Byli ofiarami dwóch zbrodniczych systemów. Odsłonięto tablicę upamiętniającą nauczycieli zamordowanych w latach 1939-1944 – Bydgoszcz, 18 czerwca 2018

W budynku Collegium Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej nauczycieli Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego zamordowanych w latach 1939-1944.

Tablica została zrealizowana z inicjatywy Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Gdańsku. Zastąpiła tablicę wiszącą na tym samym miejscu od 1959 r., na której znajdował się błąd w treści – wszyscy upamiętnieni profesorowie byli opisani jako ofiary zbrodni hitlerowskich. IPN zmienił treść tablicy, zaznaczając, że dwie osoby zostały zamordowane przez NKWD w 1940 r. w Katyniu. 

– Odsłonięta dzisiaj tablica stanowi hołd dla tych, którzy tworzyli nasze elity narodowe i w dwudziestoleciu międzywojennym przyczynili się do tego, że Polska zaczęła stawać się krajem bardzo silnym na polu naukowym i artystycznym. Ich śmierć była ogromną stratą dla naszego państwa – mówił prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Oddział w Gdańsku.

Hanna Sowińska, przewodnicząca Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Gdańsku oraz dr Tomasz Ceran z Delegatury IPN w Bydgoszczy przybliżyli sylwetki upamiętnionych nauczycieli (dokładne biogramy w "Do pobrania"). Tablicę poświęcił ks. Władysław Mielcarek, a uroczystego odsłonięcia dokonali prof. Mirosław Golon oraz prof. Jacek Woźny, rektor UKW.

Tablica została sfinansowana przez IPN Oddział w Gdańsku. 

do góry